W dniach 25-26 maja 2022 roku Stowarzyszenie NASZA KRAJNA wspólnie z Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie zorganizowało warsztaty poświęcone domowym metodom wytwarzania konserw i wędlin z dziczyzny. Warsztaty prowadził Krzysztof Leśniewski
Kucharz – pasjonat, juror kulinarny, rekonstruktor potraw historycznych i regionalnych. Wspólnej pracy prowadzącego i uczniów z dziczyzną przyglądały się Elżbieta Siemiątkowska – dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, która w krótkim wystąpieniu podkreśliła znaczenie Lokalnych Grup Działania dla realizacji inicjatyw w małych społecznościach oraz  Aleksandra Szulc, przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Łowiectwa z Zarządu Okręgowego PZŁ w Bydgoszczy, która wygłosiła pogadankę na temat walorów kulinarnych dziczyzny i roli myśliwych w racjonalnym gospodarowaniu bogactwem lasów, a także przekazała na rzecz pracowni publikacje z zakresu łowiectwa. Uczniowie pracowali pod czujnym okiem pedagogów Magdaleny Wnuk Lipińskiej i Aliny Osipowicz. 
Uczestnicy warsztatów przygotowali na bazie dziczyzny pasztet, mielonkę oraz schab w sosie pomidorowym, które następnie własnoręcznie zapakowali do szczelnie zamkniętych puszek przy użyciu specjalnej maszyny. Ponadto poznali tajniki produkcji wędlin na przykładzie kiełbasy polskiej z dziczyzny. Prowadzący Krzysztof Leśniewski przedstawił również praktyczne aspekty wykorzystania próżni w przygotowaniu dziczyzny do dalszej obróbki. Całość zamknął pokaz osuszania a następnie wędzenia kiełbasy i polędwicy z dzika w wędzarni elektrycznej wykonanej ze stali inox z elektroniczną kontrolą temperatury. 
Zdjęcia dostępne w galerii.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *