23.03.2024 r. Sośno

Świąteczna Wystawa stołów to już cykliczne wydarzenie w powiecie sępoleńskim, które jest współorganizowane przez Stowarzyszenie NASZA KRAJNA. Celem inicjatywy jest kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych z okresem świątecznym poprzez zaprezentowanie okolicznościowych potraw i wypieków, występy lokalnych zespołów i promowanie rękodzieła charakterystycznego dla Krajny. Tegoroczna Wystawa Stołów Wielkanocnych połączona z kiermaszem rękodzieła odbyła się w sobotę 23 marca 2024 roku na Sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Sośnie.

Tradycyjnie potrawy wielkanocne przygotowały panie z kół gospodyń wiejskich, adepci sztuki kulinarnej ze szkół ponadpodstawowych powiatu sępoleńskiego oraz podopieczni domu pomocy społecznej.

Swój kulinarny kunszt prezentowały panie z KGW „Orzelskie Dziołchy” z Orzełka (gmina Kamień Krajeński), KGW Włościbórz (gmina Sępólno Krajeńskie), KGW Śmiłowo (gmina Więcbork), KGW „Sośno”, podopieczni Domy Pomocy Społecznej z Suchorączka oraz uczniowie i nauczyciele szkół branżowych: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku i Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie.

Stoły obfitowały w wielkanocne potrawy i ozdoby. Podczas wydarzenia można było skosztować min. żurku, pasztetów, mazurków, babek, faszerowanych jajek, białej kiełbasy, swojskiej szynki, karkówki, galarety i wiele innych pyszności. Wystawa zgromadziła wielu gości, którzy chętnie przystąpili do degustacji zaprezentowanych dań.

Smakowaniu wiktuałów towarzyszył kiermasz rękodzieła i dekoracji świątecznych. Podczas części artystycznej wystąpili: Chór „Cantabile” z Sośna oraz sośnieńskie przedszkolaki, które w strojach krajeńskich zatańczyły Kujawiaka.

Ciasta, galarety, pasztety…

Więcej zdjęć w Galerii.

By admin