W piątek 8 kwietnia 2022 roku Stowarzyszenie NASZA KRAJNA  zorganizowało warsztaty kulinarne poświęcone polskim i ukraińskim tradycjom kulinarnym. W warsztatach wzięły udział 22 osoby – uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku, przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z Wielowicza oraz obywatelki Ukrainy przebywające obecnie na terenie Więcborka. 
Uczestnicy warsztatów w ramach polskich tradycji przygotowali żurek wielkanocny, forszmak myśliwski, bigos, zapiekaną białą kiełbasę, pasztety, jajka faszerowane, pieczeń z jajkami, rybę z warzywami oraz w galarecie. Słodkie dania to między innymi: baby wielkanocne, mazurki oraz sernik. Panie z Ukrainy przyrządziły barszcz ukraiński, sałatkę śledziową, gołąbki i pampuchy z czosnkiem. Słodkie dania ukraińskie to tort, paschy oraz rurki z wiśniami.
Następnego dnia, w sobotę, 9 kwietnia odbyła się otwarta dla mieszkańców prezentacja połączona z degustacją potraw przygotowanych podczas warsztatów. Była to kulinarna wędrówka po tradycyjnej polskiej i ukraińskiej kuchni jakiej jeszcze na naszym terenie nie było. 
Zarówno warsztaty jak i prezentacja odbyły się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *