1. Pytanie dotyczące wniosku – interesuje mnie działanie/typ „rozwijanie uzdolnień dzieci oraz młodzieży i ukierunkowanych na osiągniecie konkretnego celu edukacyjnego (np. przygotowanie i udział w krajowym lub międzynarodowym konkursie naukowym, przy czym za konkurs naukowy nie będą uznawane konkursy wiedzy np. konkurs wiedzy z języka angielskiego czy konkurs wiedzy o wielkich Polakach); Czy dla w/w działania i typu we wniosku V.4 Zgodność projektu z określonymi standardami należy wybrać opcję „nie dotyczy” ?
OPD. Tak
2. Jak planować budżet grantu mając na uwadze to, że będzie on wypłacany w formie zaliczki i refundacji?
ODP. Zgodnie z zapisami umowy o powierzenie grantu (zał nr 9 do regulaminu naboru) w par 6 ust 2: „Grant będzie przekazany Grantobiorcy, w formie zaliczki, o której mowa w § 7 Umowy oraz płatności końcowej w formie refundacji po zakończeniu realizacji projektu objętego grantem i zatwierdzeniu wniosku o rozliczenie grantu przez Grantodawcę”, natomiast par 7 ust.1: ” Zaliczka jest udzielana Grantobiorcy w wysokości nie większej i na okres nie dłuższy niż jest to niezbędne dla prawidłowej realizacji projektu objętego grantem. Maksymalna kwota udzielonych zaliczek nie może przekroczyć 0,00 zł, tj. …… % grantu.
Wysokość zaliczek nie może przekroczyć 95% wartości grantu. Jednorazowo wnioskować można o zaliczkę na maksymalnie 25% wartości grantu.
W związku z tym montaż finansowy mógłby wyglądać tak: po podpisaniu umowy pierwszy wniosek o zaliczkę na 25% wartości grantu, następny wniosek sprawozdawczo-zaliczkowy na 25% wartości grantu, kolejny wniosek sprawozdawczo-zaliczkowy na 25% wartości grantu, kolejny wniosek sprawozdawczo-zaliczkowy na 20% wartości grantu. Do refundacji zostanie 5% wartości grantu, które wypłacone zostanie po realizacji grantu i zatwierdzeniu wniosku o rozliczenie grantu.
Należy mieć również na uwadze, że wysokość wnioskowanych zaliczek musi wynikać z planowanych zadań w danym okresie sprawozdawczym.