LGDNASZAKRAJNA

Idź do spisu treści

Menu główne

AKTUALNOŚCI

                    „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie”.


Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA współfinansowane jest
ze środków Unii Europejskiej w ramach działania
„Wsparcie rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020”
Celem operacji jest realizacja Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność na lata 2016 - 2023.70- lecie KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH W WIELOWICZU


W sobotę 15 czerwca 2019 roku Koło Gospodyń Wiejskich w Wielowiczu świętowało swoje 70 - lecie. Była to okazja na spotkanie pań z kół gospodyń wiejskich z całej gminy Sośno. Na gości czekało wiele niespodzianek i atrakcji oraz pyszny poczęstunek.
Uroczystości prowadziła spikerka w formie programu telewizyjnego. Po krótkich wiadomościach TV wystąpiła obecna szefowa KGW - Marta Matuszak, która w skrócie streściła historię Koła nie zapominając o kolejnych przewodniczących.
Był czas składania życzeń, podziękowań, kwiatów oraz upominków. Jako pierwszy życzenia złożył  Wójt Pan Leszek Stroiński z Przewodniczącą Rady Gminy Sośno Panią Krystyną Wąsik. Stowarzyszenie NASZA KRAJNA reprezentował Prezes Władysław Szyling, który dziękując za współpracę częstował wszystkich gości pysznym okolicznościowym tortem. Poza słodkościami można było też skosztować słynnej już zupy myśliwskiej.
W obchodach wzięli udział przedstawiciele Powiatu Sępoleńskiego: Wicestarosta Pan Andrzej Marach oraz Pani Iwona Sikorska członek Zarządu Powiatu.
Bogaty program artystyczny sprawił, że zebrani goście spędzili czas w wesołej i miłej atmosferze.
Jeszcze raz składamy wyrazy uznania oraz podziękowania za zaangażowanie i wspieranie aktywności lokalnej. Niech świętowany jubileusz będzie inspiracją do realizacji kolejnych celów.

KONSULTACJE PUBLICZNE ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU WSI, ROLNICTWA I RYBACTWA 2030


W imieniu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Starosty Złotowskiego, Stowarzyszenie LGD Krajna Złotowska przesyła zaproszenie na Spotkanie Regionalne w ramach konsultacji publicznych strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030. Więcej informacji w załącznikach.


Załączniki:
Zaproszenie
:
Karta zgłoszeniowa
:
Informacja nt. konsultacji publicznych
:

10-lecie Stowarzyszenia NASZA KRAJNA
oraz  Dzień Dziecka – 30.05.2019


Stowarzyszenie NASZA KRAJNA od ponad 10 lat działa aktywnie na rzecz rozwoju lokalnego. Okazją do podsumowania  tej działalności był Piknik zorganizowany z okazji jubileuszu. Życzenia i podziękowania składano przy pięknej słonecznej pogodzie i muzyce na targowisku miejskim  Sępólnie Krajeńskim.
Zaproszeni goście, dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej Wielofunkcyjnej w Więcborku i Małej Cerkwicy oraz pozostali uczestnicy pikniku mieli okazję zobaczyć wystawę rękodzieła lokalnych twórców i podziwiać występy artystyczne. Dzieci brały udział w konkursach, grach i zabawach. Zebranych zaproszono tez do degustacji produktów regionalnych. Zainteresowanym otrzymaniem wsparcia ze środków publicznych w punkcie informacyjnym Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA udzielano informacji.
Wszystkie dzieci otrzymały również upominki z okazji nadchodzącego dnia dziecka.
Na uroczystości gościła Pani Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego - Elżbieta Siemiątkowska. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również: radny sejmiku województwa, gospodarze gmin oraz powiatu sępoleńskiego, radni gminni oraz powiatowi, a także panie z gminnych kół gospodyń wiejskich i wielu innych gości, którzy przez te 10 lat wspólnie z nami  realizowali projekty poprawiające jakość życia mieszkańców.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji pikniku, szczególnie Pani Dyrektor MGOK w Więcborku Joannie Soja – Tońskiej za prowadzenie imprezy oraz zorganizowanie działań animacyjnych dla dzieci, Pani Dyrektor CKiS w Sępólnie Krajeńskim – Julicie Maciaszek za obsługę nagłośnienia oraz występy artystyczne, Panu Dyrektorowi CSiR w Sępólnie Krajeńskim - Markowi Chart za obsługę techniczną i przygotowanie sceny, kapeli „Znad Mochla” za występ, Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Wielowiczu, Dyrektorowi Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie – Panu Marianowi Basa oraz uczniom, Agnieszce Lach, Iwonie Sikorskiej. Ponadto za wystawę rękodzieła lokalnego dziękujemy  Paniom z Koła hafciarskiego „Igłą malowane”, Panu Józefowi Walczak, Pani Monice Domaszek, Panu Andrzejowi Ikert.

Zdjęcia w zakładce Galeria.

Zaproszenie na Piknik


Stowarzyszenie NASZA KRAJNA powstał
o 19 listopada 2008 r. Już ponad 10 lat działamy na rzecz społeczności lokalnej. 10 lat podczas których zmienialiśmy się my i nasze otoczenie. Malutka część zmian, które obserwujemy w naszym najbliższym otoczeniu dokonała się między innymi dzięki naszym projektom realizowanym w ramach funduszy europejskich.
Rocznica to okazja do przekazania życzeń i podziękowań wszystkim, którzy działali z nami i pomagali w realizacji założonych celów. Aby wyrazić naszą wdzięczność


SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW POWIATU NA PIKNIK
który odbędzie się w dniu 30.05.2019 r. (czwartek) o godz. 12.00
na targowisku miejskim w Sępólnie Krajeńskim.


W programie: występy artystyczne, konkursy, gry i zabawy dla dzieci, degustacja produktów regionalnych, wystawa rękodzieła lokalnych twórców, punkt informacyjny Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA.

"Lato na wsi- Święto Smaku i Tradycji", 12.05.2019r.

W dniach 11-12.05.2019 Kujawsko – Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego po raz kolejny zorganizował Targi Turystyczno-Ogrodnicze w Minikowie „LATO na WSI – Święto Smaku i Tradycji”.
Nasz region podczas targów promowało Stowarzyszenie NASZA KRAJNA  wspólnie z Powiatowym Zespołem Doradztwa Rolniczego w Sępólnie Krajeńskim reprezentowanym przez p. Agnieszkę Lach, paniami Aleksandrą Banach, Teresą Kuczerepa z koła „Igłą Malowane” z Więcborka, rzeźbiarzem p. Józefem Walczakiem oraz Maria Pietruszkiewicz ,Ewa i Piotr Dobrzańscy z Wielowicza dzielnie stający w turniejowe szranki.  
Podczas targów po raz trzeci odbył się Turniej Powiatów, składający się z kilku konkurencji. I miejsce – powiat chełmiński, który otrzymał przechodni puchar powiatów, II miejsce – powiat inowrocławski, III miejsce – powiat sępoleński, zwyciężając w kategorii stoisko.Podczas targów przeprowadzono także konkurs kulinarny pn. „Nasze Kulinarne Dziedzictwo- Smaki Regionu”. W kategorii produktów regionalnych pochodzenia zwierzęcego: Podkategoria: produkty i przetwory mięsne I nagrodę otrzymał przedstawiciel powiatu sępoleńskiego Pan Roman Olszewski  P.W. ANDRÓB za schab pieczony. GRATULUJEMY!!!. Ponadto w konkursie udział wzięły Pani Danuta Wańke oraz Katarzyna Raunest-Rywolt
.
Podczas targów informowaliśmy zainteresowanych o realizowanej przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność – wydaliśmy 100 ulotek.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w promocję oraz budowanie pozytywnego wizerunku Krajny.

Zdjęcia z imprezy można obejrzeć w dziale Galeria.

SZKOLENIE

Stowarzyszenie NASZA KRAJNA organizuje szkolenie z zakresu ubiegania się o dofinansowanie w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresach tematycznych operacji: "Promowanie obszaru objętego LSR, w tym produktów lub usług lokalnych" oraz "Zachowanie dziedzictwa lokalnego". Szkolenie odbędzie się 10 maja 2019 r. o godzinie 9.00 na Sali Konferencyjnej przy ul. Jeziornej 6 w Sępólnie Krajeńskim, II piętro Centrum Aktywności Społecznej.
Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci uczestnictwa w szkoleniu w biurze LGD Stowarzyszenia NASZA KRAJNA, ul. Jeziorna 6, Sępólno Kraj.
Kontakt do nas:
telefony nr: 531 089 577, 884 001 997
, poczta elektroniczna: biuro^naszakrajna.org  

Zapraszamy.


KONKURS KULINARNY

Informujemy, że nakielskie Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” przyjmuje zgłoszenia do udziału w XVI Konkursie Dziedzictwa Kulinarnego „Smaki Krajny i Pałuk”, którego celem jest upowszechnianie zasobów lokalnego dziedzictwa historycznego i kulturowego.
Motywem przewodnim tegorocznego Konkursu są zioła w kuchni krajeńskiej i pałuckiej. Ponadto XVI edycja Konkursu podzielona został
a na dwie odrębne części:
a. część kulinarna – ocena potraw nawiązujących do tradycyjnej kuchni dwóch regionów etnograficznych – Krajny i Pałuk, z uwzględnieniem ziół wykorzystywanych przez lokalne gospodynie. Potrawy oceniane będą w trzech kategoriach, tj. potrawy mięsne (I), potrawy jarskie (II) oraz ciasta i desery (III);
b. część promocyjna – ocena stoisk promocyjnych oferujących produkty i potrawy lokalne oraz inne wytwory pracy rąk własnych członków podmiotu uczestniczącego w Konkursie Kulinarnym.

Organizacja stoiska nie jest warunkiem koniecznym uczestnictwa w Konkursie w części kulinarnej dot. oceny potraw.
W Konkursie mogą wziąć udział:
- sołectwa,
- Koła Gospodyń Wiejskich,
- organizacje (formalne i nieformalne, w tym: stowarzyszenia, fundacje, OSP),
- inni wytwórcy produktów lokalnych (tj. podmioty prawne działające w branży kulinarnej)
z terenu powiatu nakielskiego oraz z obszarów leżących w obrębie historycznej Krajny i Pałuk.

Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody o łącznej wartości ok. 3,5 tys. zł, w tym także ręcznie haftowane fartuszki krajeńskie i pałuckie.


Więcej informacji znajduje się pod tym adresem:
http://krajna-paluki.cna.org.pl/aktualnosci-pkip/47-aktualnosci/2088-zgloszenia-do-konkursu-kulinarnego.htmlPOWIATOWA WYSTAWA STOŁÓW WIELKANOCNYCH – SĘPÓLNO KRAJEŃSKIE,
13 KWIETNIA 2019 ROKU
W sobotę 13 kwietnia na Sali Krajna ARENA odbyła się kolejna Powiatowa Wystawa Stołów Wielkanocnych. Gospodarzem tegorocznej Wystawy było Sępólno Krajeńskie. Tradycyjnie już Koła Gospodyń Wiejskich wraz ze Stowarzyszeniem NASZA KRAJNA przygotowały mnóstwo przepysznych, tradycyjnych dań i potraw związanych ze świętami Wielkanocnymi.
Gminę Kamień Krajeński reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich Obkas, Gminę Sępólno Krajeńskie – Koło Gospodyń Wiejskich Niechorz, Gminę Więcbork – Koło Gospodyń Wiejskich Witunia, a Gminę Sośno – Koło Gospodyń Wiejskich Wąwelno. Na stołach nie brakowało smacznie przyrządzonych i pięknie przystrojonych szynek, karkówek, pasztetów i nadziewanych jajek, mazurków, świątecznych bab, serników i tradycyjnej paschy. Nasze stoisko prezentowaliśmy wspólnie z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich Wielowicz, a znalazły się na nim tradycyjne krajeńskie dania Wielkanocne. Degustacji potraw towarzyszyły inne atrakcje - wystawa palm wielkanocnych wykonanych przez Wspólnotę niepełnosprawnych i ich przyjaciół  - Więcborskie Rykotki pod przewodnictwem Pani Aleksandry Banach, oraz ozdób i stroików świątecznych wykonanych przez lokalnych twórców. Podczas wystawy wystąpił również zespół ludowy LUTOWIANIE. Po raz pierwszy na Powiatowej Wystawie Stołów Wielkanocnych gościła Pani dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego - Elżbieta Siemiątkowska,. Nasze stowarzyszenie oraz wielu samorządowców z terenu powiatu sępoleńskiego wspólnie z pracownikami tego departamentu wdraża wiele projektów wpływających na atrakcyjność i jakość życia mieszkańców.


Zdjęcia z wystawy można obejrzeć w dziale Galeria.

KONSULTACJE STRATEGII


W związku z koniecznością doprecyzowania zapisów i wprowadzenia zmian w Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA na lata 2014-2020, załącznikach do niej oraz kryteriach wyboru zapraszamy do konsultowania tego dokumentu. Załączone dokumenty przygotowane zostały w trybie śledzenia zmian (widoczne są proponowane zmiany naniesione na wcześniejszą wersję dokumentu). Na Państwa uwagi i sugestie zgłoszone na załączonym formularzu czekamy do 25 kwietnia 2019 r. do godziny 12.00.
Ostateczny kształt zmian konsultować będziemy 26 kwietnia 2019 r. g. 10:00 w Centrum Aktywności Społecznej w Sępólnie Krajeńskim, ul. Jeziorna 6 (sali konferencyjna). Wszystkich zainteresowanych zapraszamy. Ze względów organizacyjnych prosimy o telefoniczne potwierdzenie przybycia
: 531 089 577 lub 884 001 997.

Do pobrania:
Kryteria wyboru operacji:  

LSR:


Karta uwag:  


WARSZTATY RĘKODZIELNICZE „WIELKANOC”
6 kwietnia 2019 r. Więcbork


Z racji zbliżających się Świąt Wielkanocnych oraz Niedzieli Palmowej w sobotę 6 kwietnia  2019 roku w Więcborku Stowarzyszenie NASZA KRAJNA zorganizowało kolejne  warsztaty rękodzielnicze – „ WIELKANOC". W warsztatach wzięło udział 15 osób w różnym wieku. Panie Aleksandra Banach i Irena Cichończyk omówiły i zaprezentowały techniki tworzenia tradycyjnych ozdób i palm wielkanocnych.
Podczas warsztatów uczestnicy wykonali tradycyjne palmy wielkanocne z bukszpanu, trzciny wodnej, gałązek wierzbowych z baziami oraz kłosów zbóż. Własnoręcznie zrobione kolorowe kwiaty z bibuły i krepiny sprawiły, że każda palma była niepowtarzalnie piękna.    
W trakcie warsztatów uczestnicy nie tylko wykonali palmy, ale również dowiedzieli się jakie były tradycje i zwyczaje związane z palmami wielkanocnymi. Własnoręcznie wykonane na zajęciach palmy uczestnicy zabiorą do poświęcenia w Niedzielę Palmową. Była to wspaniała lekcja wspólnego tworzenia rękodzieła a zarazem nawiązanie do tradycji wielkanocnych.


IV TARGI PRACY I EDUKACJI W POWIECIE SĘPOLEŃSKIM, 13.03.2019 R.W środę 13 marca w Centrum Sportu i Rekreacji w Sępólnie Krajeńskim odbyły się IV Targi Pracy i Edukacji w Powiecie Sępoleńskim pod hasłem „Twoja przyszłość           w Twoim Regionie”. Na targach pojawiło się 58 wystawców - przedsiębiorcy, szkoły ponadpodstawowe i inne podmioty z terenu powiatu. Organizatorami tegorocznych Targów było Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim, Gmina Sępólno Krajeńskie, Powiatowy Urząd Pracy w Sępólnie Krajeńskim oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu. Targi to okazja nawiązania kontaktów między pracownikami i pracodawcami, a także do przedstawienia przez szkoły ponadpodstawowe z terenu powiatu sępoleńskiego swoich ofert edukacyjnych absolwentom gimnazjów i szkół podstawowych. Osoby bezrobotne i poszukujące pracy miały możliwość spotkania z pracodawcami z terenu.
Podczas targów, pracownicy Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA, udzielaliśmy wszystkim zainteresowanym informacji o realizowanych przez nas działaniach dotyczących między innymi wsparcia (w tym finansowego) na tworzenie nowych działalności gospodarczej oraz rozwój istniejących przedsiębiorstw w ramach wdrażanej przez nas Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR). Rozdaliśmy 100 ulotek informacyjnych.


PTE zaprasza do udziału w projekcie "Mobilni na rynku pracy 2"

MATERIAŁY ZE SZKOLENIA DLA OSÓB ZAINTERESOWANYCH PODJĘCIEM DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ I UZYSKANIEM PREMII NA TEN CEL W WYSOKOŚCI 60.000,00 ZŁ.Poniżej znajdują się materiały ze szkolenia, które odbyło się 11 marca 2019 r. w Centrum Aktywności Społecznej w Sępólnie Krajeńskim dotyczące uzyskania premii na rozpoczęcie działaności gospodarczej w ramach PROW 2014 -2020.
Prezentacje:
,

UMOWY NA POWIERZENIE GRANTÓW Z EFS


Pierwsze umowy na powierzenie grantów ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego podpisane. Czytaj więcej...

UWAGA!


W zakładce konkursy znajdą Państwo ogłoszeni
e o naborze wniosków.
Konkurs nr
1/2019 w zakresie tematycznym operacji: rozwój przedsiębiorczości na obszarze wiejskim objętym strategią rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność przez podejmowanie działalności gospodarczej – w tym podnoszenie kompetencji osób realizujących operacje w tym zakresie.
W związku z tym informujemy, że mogą Państwo skorzystać z bezpłatnego doradztwa na zasadach opisanych w regulaminie doradztwa. Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze umówienie się na konsultacje – osoby, które będą umówione mają pierwszeństwo w skorzystaniu z doradztwa przed osobami nieumówionymi. W ostatnim i przedostatnim dniu naboru tj.
29 marca i 1 kwietnia konsultowanie wniosków nie będzie możliwe.

SZKOLENIE DLA OSÓB ZAINTERESOWANYCH PODJĘCIEM DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ I UZYSKANIEM PREMII NA TEN CEL W WYSOKOŚCI 60.000,00 ZŁ.


Stowarzyszenie NASZA KRAJNA organizuje szkolenie pt. „Przygotowanie wniosku o przyznanie pomocy na operacje w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.

Szkolenie odbędzie się 11 marca 2019 r. o godzinie 10.00  
w Sali Konferencyjnej przy  ul. Jeziornej 6 w Sępólnie Krajeńskim, II piętro Centrum Aktywności Społecznej. Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci uczestnictwa w szkoleniu w biurze LGD Stowarzyszenia NASZA KRAJNA, ul. Jeziorna 6, Sępólno Kraj.
Kontakt do nas:
telefony nr: 531 089 577, 884 001 997
poczta elektroniczna: biuro^naszakrajna.org  (zamiast ^ użyj @)
W dniu 4 marca 2019 roku zostanie ogłoszony konkurs na pomoc
w postaci premii na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Zgodnie z kryteriami oceny wyboru wniosków do dofinansowania,
udział w szkoleniu premiowany jest przyznaniem punktów!


Warsztat Refleksyjny Stowarzyszenia NASZA KRAJNA
21.02.2019 r.


Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA w dniu 21 lutego o godzinie 14:00 na Sali Konferencyjnej przy ulicy Jeziornej 6 w Sępólnie Krajeńskim zorganizowała warsztat refleksyjny.
Celem spotkania była analiza prowadzonych działań oraz efektów dotychczasowego wdrażania Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność dla obszaru powiatu sępoleńskiego. Podczas spotkania omówione zostały także zmiany które wprowadzono w czasie realizacji strategii.  
W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy, przedsiębiorcy beneficjenci, którzy złożyli wnioski i otrzymali pomoc finansową na swoje projekty ze środków Stowarzyszenia. Ponadto wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele Zarządu, Rady Decyzyjnej, Komisji Rewizyjnej
, pracownicy biura Stowarzyszenia NASZA KRAJNA oraz przedstawiciel LGD Stowarzyszenie Partnerstwo dla Krajny i Pałuk z Nakła nad Notecią.
Prezentację podsumowującą dotychczasową realizację LSR i działania LGD wraz z komentarzem na temat zmian w sytuacji społeczno-gospodarczej obszaru LGD przedstawił Sławomir Rekowski – kierownik biura LGD.
Następnie przystąpiono do dyskusji na temat:
1. Czy realizacja finansowa i rzeczowa LSR przebiegała zgodnie z planem i można ją uznać za zadowalającą?
▪ Jeżeli nie to czy poziom realizacji może negatywnie wpłynąć na realizację celów LSR?
▪ Jakie można wskazać przyczyny odstępstw od planu?
▪ Jakie działania można podjąć, by uniknąć ich w kolejnym roku?
2.  Czy jakość projektów wybieranych we wszystkich obszarach tematycznych jest zadowalająca?
▪ W jakich obszarach tematycznych jakość wniosków budzi wątpliwość?
▪ Jeżeli nie, to jak odbije się to na realizacji celów LSR?
▪ Co można zrobić by podnieść jakość wniosków?
3. W jakim stopniu stosowane kryteria wyboru projektów spełniają swoją rolę?
▪ Czy są jednoznaczne, obiektywne, czy pozwalają wybrać najlepsze wnioski?
▪ Czy wnioskodawcy zgłaszają wątpliwości odnośnie kryteriów, jakie?
▪ Co można zrobić, żeby poprawić katalog kryteriów?
4. Czy z perspektywy wybieranych projektów realizowane w ramach LSR przedsięwzięcia można nadal uznać za adekwatne względem kluczowych potrzeb społeczności z obszaru LGD?
▪ Jakie zmiany w sytuacji społeczno-gospodarczej nastąpiły i mogą mieć wpływ na dezaktualizację LSR?
▪ Czy widać zróżnicowania potrzeb między poszczególnymi gminami? Jakie i jak można na nie zareagować?
5. Czy przyjęty system wskaźników sprawdza się i dostarcza wszystkie potrzebne informacje?
▪ Czy zbierane dane są wiarygodne, a źródła trafne?
▪ Jeśli nie to jakie zmiany można wprowadzić na tym etapie?
6. Czy procedury naboru wyboru i realizacji projektów są przyjazne dla beneficjentów?
▪
Jakie zmiany można wprowadzić w procedurach na tym etapie by podnieść ich użyteczność?
Podczas podsumowania spotkania przedstawiono propozycje zmian jakie można by wprowadzić, aby jeszcze skuteczniej wdrażać strategię i przyczynić się do rozwoju społeczno-gospodarczego całego powiatu sępoleńskiego a tym samym zaspokoić potrzeby społeczności lokalnej.
Analiza wykazała, że realizacja rzeczowo-finansowa LSR realizuje cele w niej zawarte, zmiany wprowadzane są na bieżąco, zgodnie z zaleceniami oraz wytycznymi, które przez cały czas są dostosowywane do zmieniających się przepisów.
Przedstawiciele Rady Decyzyjnej oraz Wnioskodawcy stwierdzili, że  jedynym kryterium, które sprawia problem podczas oceny jest Innowacyjny charakter projektu.
Zmiany w sytuacji społeczno-gospodarczej, które nastąpiły w ostatnim czasie  mogą mieć wpływ na dezaktualizację LSR, ponieważ nastąpił spadek bezrobocia. Firmy w związku z tym mają problem z zatrudnieniem pracownika.
Podstawowym czynnikiem negatywnie wpływającym na wdrażanie LSR  jest bardzo długi czas weryfikacji przez samorząd województwa wybranych wniosków o przyznanie pomocy.KONFERENCJA PODSUMOWUJĄCA PROJEKT WSPÓŁPRACY
„CZTERY PORY ROKU NA KRAJNIE”, 08 LUTY 2019 ZŁOTÓW


Na Sali Konferencyjno-Bankietowej ROLNIK w Złotowie odbyła się uroczysta konferencja podsumowująca projekt współpracy realizowany przez cztery Lokalne Grupy Działania.
W wydarzeniu wzięło udział ponad 130 osób z obszaru.
Prezes Stowarzyszenia LGD Krajna Złotowska, które jest koordynatorem projektu, Przemysław Kurdzieko. powitał zaproszonych gości. Stowarzyszenie NASZA KRAJNA reprezentował Prezes Władysław Szyling oraz członkowie Stowarzyszenia, pracownicy biura, a także osoby uczestniczące w warsztatach przeprowadzonych w ramach projektu. Program konferencji obejmował cztery prelekcje. Pierwszą z nich wygłosił Dyrektor Stowarzyszenia LGD Krajna Złotowska - Marek Romaniec. Prezentacja ta była kompleksowym podsumowaniem projektu oraz przedstawieniem efektów zrealizowanych działań. Prof. Jowita Kęcińska-Kaczmarek zainteresowała wszystkich zebranych dzieląc się swoją obszerną wiedzą z zakresu gwary krajeńskiej. Wraz z "Krajniakami" zaśpiewane zostały tradycyjne piosenki z regionu Krajny Złotowskiej: "Na Krajniaccich Smugach" oraz "Krajeńska kołysanka dla Maleńkiego". Kolejna prelekcja poprowadzona przez dr Sławomira Łanieckiego dotyczyła  publikacji wydanej w ramach Projektu Współpracy. Mowa oczywiście o "Leksykonie Krajny", który cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców oraz pasjonatów historii, odwiedzających nasze tereny. Po zapoznaniu się z książką, przybyli goście mieli okazję posłuchać o dziedzictwie przyrodniczym obszaru Krajny. Opowiadała o nim dr Ewa Krasicka-Korczyńska. Cykl prelekcji zakończyło natomiast wystąpienie kierownika Biura Stowarzyszenia NASZA KRAJNA Sławomira Rekowskiego, który przedstawił informacje o aplikacji mobilnej "Rajza - na szagę przez Krajnę". Projekt "Cztery Pory Roku na Krajnie" zakładał stworzenie takiej aplikacji, która zostanie w całości poświęcona Krajnie i będzie promować jej walory. Wydarzenie uświetnił występ kapeli podwórkowej "Znad Mochla" z Kamienia Krajeńskiego, która dała znakomity koncert. Projekt Współpracy "Cztery Pory Roku na Krajnie" realizowany był przez: Stowarzyszenie LGD Krajna Złotowska, Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Krajny i Pałuk", Stowarzyszenie NASZA KRAJNA, Stowarzyszenie LGD Krajna nad Notecią.
Dziękujemy wszystkim za udział w konferencji jak również we wszystkich warsztatach zorganizowanych w ramach projektu.

Zdjęcia z wydarzenia można obejrzeć w zakładce GALERIA.

ZAPROSZENIE NA NADZWYCZAJNE WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA NASZA KRAJNA


Na podstawie § 21, ust. 4, zwołuję Zwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia na dzień 21 lutego 2019 roku (czwartek), godz. 1600 w Sępólnie Krajeńskim, ul. Jeziorna 6, II piętro sala konferencyjna. Proponuję następujący porządek obrad:


1. Powitanie.
2. Wybór Przewodniczącego zebrania i Sekretarza.
3. Stwierdzenie quorum.
4. Przedstawienie porządku obrad.
5. Przedstawienie sprawozdania z działalności Rady Decyzyjnej za rok 2018.
 podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z działalności Rady Decyzyjnej Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA za okres od 01.01.2018 do 31.12.2018.
6. Przedstawienie sprawozdania Komisji Rewizyjnej dot. oceny działalności Stowarzyszenia w roku 2018.
 podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z działalności Komisji Rewizyjnej Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA za okres od 01.01.2018 do 31.12.2018.
7. Przedstawienie sprawozdania z działalności Zarządu Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA za rok 2018.
 podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z działalności Zarządu Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA za okres od 01.01.2018 do 31.12.2018.
8. Przedstawienie bilansu i sprawozdania finansowego za rok 2018;
 podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA za okres od 01.01.2018 do 31.12.2018;
 podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA za rok 2018.
 podjęcie uchwały w sprawie wyniku finansowego za 2018 rok Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA;
9. Przedstawienie proponowanych zmian w Regulaminie Rady Decyzyjnej Stowarzyszenia NASZA KRAJNA i załącznikach do niego;
 podjęcie uchwały w sprawie zmian w Regulaminie Rady Decyzyjnej Stowarzyszenia NASZA KRAJNA
10. Wolne wnioski.
11.  Zakończenie.

ANKIETA

Szanowni Państwo,

Zwracamy się z uprzejmą prośbą do wszystkich Mieszkańców
powiatu sepoleńskiego o wypełnienie w terminie do 15.02.2019 r. – przygotowanej przez Stowarzyszenie NASZA KRAJNA – ankiety, której celem jest zbadanie poziomu satysfakcji z faktu mieszkania na terenie LGD NASZA KRAJNA.
Ankieta jest anonimowa a jej wyniki posłużą wyłącznie temu, aby dostosować Lokalną Strategię Rozwoju do potrzeb mieszkańców i regionu.
Wypełnienie Ankiety zajmie Państwu 5 minut, a wypełnić ją można po kliknięciu w link:

https://goo.gl/forms/try4Ls5cViyAILwX2

Konferencja promująca tereny inwestycyjne na terenie Gminy Sępólno Krajeńskie
Komierowo 31.01.2019 r.


Gmina Sępólno Krajeńskie zorganizowała w pałacu w Komierowie konferencję promującą swoje tereny inwestycyjne i przedsiębiorczość. Na terenie Gminy Sępólno Krajeńskie jest do wykorzystania jeszcze 31 hektarów gruntów, przeznaczonych pod działalność gospodarczą. Podczas konferencji przedstawiono różne formy wsparcia dla przedsiębiorców. Obecni mogli się dowiedzieć, że rozpoczynający lub rozwijający działalność gospodarczą, cały czas mogą liczyć na pomoc finansową lub na ulgi w podatkach, wynikające na przykład z najnowszych przepisów dotyczących działalności stref ekonomicznych. Jednym z prelegentów był kierownik Biura Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA Sławomir Rekowski, który zaprezentował narzędzia zawarte w Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność na lata 2016 – 2023 służące rozwojowi przedsiębiorczości na terenie powiatu sępoleńskiego.

Zapraszamy na konferencję podsumowującą projekt współpracy "Cztery pory roku na Krajnie"


Konferencja podsumowująca
projekt współpracy „Cztery Pory Roku na Krajnie”
Termin: 7 lutego 2019 r. w godzinach: 10:00-13:00
Miejsce: Sala Konferencyjno-Bankietowa ROLNIK w Złotowie


Program konferencji:
10:00-10:10      Przywitanie uczestników konferencji
10:10-11:10      Prezentacja działań zrealizowanych w ramach projektu współpracy:
10:10-10:30   
  Podsumowanie projektu, efekty działań (Stowarzyszenie  LGD Krajna Złotowska) – Marek Romaniec
10:30-10:50     
„Leksykon Krajny” – kompendium wiedzy o regionie – dr Sławomir Łaniecki
10:50-11:10   
  „Rajza, na szagę przez Krajnę” Aplikacja mobilna (Stowarzyszenie NASZA KRAJNA) – Sławomir Rekowski
11:10-11:50    
 Wykład „Dziedzictwo przyrodnicze obszaru Krajny” – dr Ewa Krasicka-Korczyńska
11:50-12:10      Występ kapeli podwórkowej „Znad Mochla”
12:10-12:50      Wykład „Gwara w kulturze Krajny” – dr hab. Jowita Kęcińska-Kaczmarek
12:50-13:00       Podsumowanie konferencji
13:00                Poczęstunek dla uczestników


Do udziału zapraszają:
- Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krajna Złotowska
- Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”
- Stowarzyszenie NASZA KRAJNA
- Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krajna nad Notecią

Mieszkańców powiatu sępoleńskiego zainteresowanych udziałem w wydarzeniu prosimy o zgłoszenie telefoniczne. Numer telefonów do kontaktu:  531 089 577 lub 884 001 997. Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona priorytetowo traktowane będą osoby najwcześniej zgłoszone.  
Udział w konferencji jest bezpłatny.
Stowarzyszenie NASZA KRAJNA zapewnia transport uczestników.

UWAGA!


Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA ogłosiła KONKURSY
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w zakresach tematycznych
:

Przedsięwzięcie/typ projektu: Obszar LGD NASZA KRAJNA aktywny kulturalnie i społecznie /Typ 1. Działania na rzecz osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w zakresie wdrożenia rozwiązań z obszaru aktywnej integracji o charakterze środowiskowym takich jak:
TYP c) kluby młodzieżowe (w tym z programem rówieśniczym obejmujące m.in.: rówieśnicze doradztwo, edukacje, liderowanie, coaching rówieśniczy),
TYP f) i inne z obszaru aktywnej integracji o charakterze środowiskowym
TYP e) aktywizacja społeczno-zawodowa (w tym szkolenia i podnoszące kompetencje i/lub dające nowe umiejętności zawodowe i społeczne..
Typ 2. Działania wspierające rozwiązania w zakresie organizowania społeczności lokalnej i animacji społecznej z wykorzystaniem m.in.:
a) usług wzajemnościowych, samopomocowych,
b) lidera lub animatora aktywności lokalnej oraz obywatelskiej,
c) i inne rozwiązania w zakresie organizowania społeczności lokalnej i animacji społecznej
Termin, od którego można składać wnioski
12.11.2018 r.
Termin, do którego można składać wnioski 26.11.2018 r.

Szczegółowe informacje oraz dokumentacja konkursowa znajduje się w zakładce KONKURSY.GMINA KAMIEŃ KRAJEŃSKI

Gmina Kamień Krajeński opublikowała film promocyjny. Walory gminy Kamień Krajeński można zobaczyć pod tym adresem.

ZAPROSZENIE NA NADZWYCZAJNE WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA NASZA KRAJNA

Na podstawie § 21, ust. 5 oraz § 21, ust. 7 i 8 zwołuję Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia na dzień 5 LISTOPADA 2018 roku (poniedziałek), godz. 16 00 w Sępólnie Krajeńskim, ul. Jeziorna 6, II piętro sala konferencyjna. Proponowany porządek obrad:

1. Powitanie.
2. Wybór Przewodniczącego zebrania i Sekretarza.
3. Stwierdzenie quorum.
4. Przedstawienie porządku obrad.
5. Przedstawienie proponowanych zmian w Lokalnej Strategii Rozwoju LSR wraz z załącznikami,
- podjęcie uchwały dotyczącej zmian w LSR
6. Przedstawienie zmian w Statucie Stowarzyszenia.
-podjęcie uchwały dotyczącej zmian w Statucie Stowarzyszenia.
7. Wolne wnioski.
8. Zakończenie

PREZENTACJA ZE SZKOLENIA
„Zasady naboru projektów grantowych ze środków EFS, realizowanych w formule Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność", które odbyło się w Sępólnie Krajeńskim 9 października 2018 r.


Prezentacja ze szkolenia do pobrania:

ZAPRASZAMY NA SZKOLENIE

Stowarzyszenie NASZA KRAJNA organizuje szkolenie w ramach projektu „Wdrażanie Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi priorytetowej 11 Rozwój lokalny kierowany przez społeczność Działania 11.1 Włączenie społeczne na obszarach objętych LSR Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020.
W programie szkolenia będziemy informować o warunkach i zasadach ubiegania się o granty na rzecz osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w zakresie wdrożenia rozwiązań z obszaru aktywnej integracji o charakterze środowiskowym takich jak:
a) kluby młodzieżowe (w tym z programem rówieśniczym obejmujące m.in.: rówieśnicze doradztwo, edukacje, liderowanie, coaching rówieśniczy),
b) aktywizacja społeczno-zawodowa (w tym szkolenia i podnoszące kompetencje i/lub dające nowe umiejętności zawodowe i społeczne),
c) i inne z obszaru aktywnej integracji o charakterze środowiskowym.
Działania wspierające rozwiązania w zakresie organizowania społeczności lokalnej i animacji społecznej z wykorzystaniem m.in.:
a) usług wzajemnościowych, samopomocowych,
b) lidera lub animatora aktywności lokalnej oraz obywatelskiej,
c) i inne rozwiązania w zakresie organizowania społeczności lokalnej i animacji społecznej.
O dofinansowanie operacji mogą wystąpić wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalności gospodarczej lub oświatowej na podstawie odrębnych przepisów).
Poziom dofinansowania – środki EFS – do 95 % (
zaliczka).
Maksymalna wartość grantu:
- w przypadku grantu zakładającego wyłącznie wzrost aktywności społecznej - 50 tys. zł
- w przypadku grantu zakładającego efektywność zatrudnieniową - 150 tys. zł,
- wkład własny Grantobiorcy 5 %Szkolenie odbędzie się dnia 09 października 2018 r.
w Sępólnie Krajeńskim ul. Jeziorna 6,
II piętro, sala konferencyjna. Początek  o godzinie 9.00.

Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci uczestnictwa
w szkoleniu w biurze LGD Stowarzyszenia NASZA KRAJNA.
Kontakt telefon nr: 531 089 577 lub 884 001 997
poczta elektroniczna: biuro_naszakrajna.org


OSP MAŁA CERKWICA, 22 wrzesień 2018 R.


W sobotę 22 września na terenie świetlicy wiejskiej w Małej Cerkwicy odbyło się poświęcenie nowego nabytku Ochotniczej Straży Pożarnej w Małej Cerkwicy. Samochód strażacki Lublin 3 z 2000 roku trafił do jednostki w Małej Cerkwicy dzięki kontaktom zawartym podczas usuwania skutków zeszłorocznej nawałnicy, kiedy do naszego powiatu przyjechało wielu ochotników i wolontariuszy. Ochotnicy z Niepołomic w gminie Wieliczka postanowili za symboliczną kwotę sprzedać jedno ze swoich aut. Lublin 3 zastąpił druhom weterana marki Żuk z 1969 roku.
Wysłużony Żuk został przekazany do Pomorskiego Okręgowego Muzeum PRL w Sępólnie Krajeńskim.
Podczas imprezy  LGD Stowarzyszenie NASZA KRAJNA częstowało uczestników smaczną zupą myśliwską oraz domową drożdżówką.
Pracownicy biura udzielili informacji o realizacji LSR 30 osobom.
Zdjęcia z wydarzenia można obejrzeć w zakładce GALERIA.

SEMINARIUM W JAJKOWIE,13-14 wrzesień 2018 R.


Okres programowania środków unijnych w perspektywie 2014-2020 zmierza do półmetka. Zatem jest to idealny moment, by podzielić się pierwszymi wrażeniami i doświadczeniami z funkcjonowania mechanizmu RLKS, tj. z wdrażania przez lokalne grupy działania wielofunduszowych strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

Innowacyjne podejście w rozdysponowywaniu środków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 stanowiło nie lada wyzwanie zarówno dla instytucji zarządzających jak i dla kujawsko-pomorskich LGD. Czy udało się mu sprostać?

Na tak postawione pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy dwudniowego Seminarium „Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność w województwie kujawsko-pomorskim – pierwsze doświadczenia”, które zorganizowane zostało w dn. 13.09.2018 r. – 14.09.2018 r. przez Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania Pojezierze Brodnickie” w partnerstwie z Prezydium Kujawsko-Pomorskiej Sieci LGD.

Podczas seminarium prelegenci wskazywali zarówno sukcesy, jak i trudności we wdrażaniu wielofunduszowego RLKS, prezentowali osiągnięte efekty oraz założenia na przyszłość. Mówiono o RLKS z punktu widzenia lokalnych grup działania oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Uczestnikom przedstawione zostało również pierwsze podsumowanie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczące funkcjonowania mechanizmu rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w Polsce oraz pomysły na LEADER’a po 2020 roku.

Wiele miejsca poświęcone zostało dobrym praktykom. W tej części prezentowali się Beneficjenci i Grantobiorcy realizujący operacje ze środków będących w dyspozycji kujawsko-pomorskich LGD. Na udzielane wsparcie można było spojrzeć z perspektywy ubiegających się o dofinansowanie: przyjrzeć się, skąd wziął się pomysł na projekt, co skłoniło wnioskodawców do sięgnięcia po środki unijne, jakie napotykali trudności, jak układała się współpraca z LGD, a także  jakie były rezultaty zrealizowanych działań.
W tej części o projekcie "Rozwój firmy polegający na kupnie urządzeń labolatoryjnych pierwszej dokładności" opowiedział też Paweł Toczko, przedstawiciel firmy ELMAR Elżbieta Toczko-Piwowarczyk z Wielowicza.

Z uwagi na fakt, iż przykłady pociągają najbardziej, uczestnicy seminarium mogli skorzystać z usług mobilnego planetarium, wziąć udział w spływie kajakowym oraz zapoznać się z pomysłami na dochodowy biznes na wsi.

Dwudniowe Seminarium w Jajkowie (gm. Brzozie) było okazją do dyskusji o sprawach istotnych, bez których powodzenie mechanizmu RLKS nie byłoby możliwe. Dzięki seminarium wzmocniona została pozycja lokalnych grup działania w województwie kujawsko-pomorskim. Ponadto podniósł się poziom wiedzy osób zaangażowanych we wdrażanie LSR związanej z pracą na rzecz lokalnej społeczności.

Seminarium współfinansowane było ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

DOŻYNKI GMINNO-POWIATOWE SĘPÓLNO KRAJ., NIEDZIELA 09 WRZESIEŃ 2018

Tegoroczne Dożynki Powiatowo-Gminne odbyły się w niedzielę 09 września na Stadionie Miejskim w Sępólnie Krajeńskim.
Coroczne ludowe święto plonów zainaugurował tradycyjnie  przemarsz korowodu dożynkowego sprzed Centrum Kultury i Sztuki w kierunku stadionu miejskiego, gdzie odbyła się uroczysta msza święta dziękczynna.
Starostowie dożynek wręczyli bochen chleba Staroście Sępoleńskiemu oraz Burmistrzowi Sępólna Krajeńskiego, który tradycyjnie został rozdzielony pomiędzy wszystkich gości. Obchodom towarzyszyła wystawa wieńców dożynkowych, wystawa zwierząt i sprzętu rolniczego.
Po części oficjalnej nadszedł czas na występy artystyczne i zabawę.
Oprócz świeżo wypieczonego chleba i grochówki nie brakowało innych lokalnych przysmaków kulinarnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.  
Podczas dożynek można było uzyskać informacje na temat realizacji Strategii Rozwoju Kierowanej przez Społeczność na lata 2016-23.  W trakcie uroczystości
poinformowaliśmy 100 osób i rozdaliśmy około 30 ulotek informacyjnych. Wielu smakoszy przyciągnęły nasze specjały - zupa myśliwska  oraz domowe ciasto drożdżowe.
Świętowanie zakończyło się zabawą taneczną przy muzyce zespołu MEJK, popularnej muzycznej grupy rozrywkowej wykonującej muzykę dance.
Nie brakowało także atrakcji dla najmłodszych uczestników święta plonów.

Zdjęcia można obejrzeć w zakładce GALERIA.

DOŻYNKI GMINNE WIELOWICZ, SOBOTA 08 WRZESIEŃ 2018


W sobotę 08 września  Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA uczestniczyła  w Tegorocznych Dożynkach Gminy SOŚNO, które odbyły się na terenie Parku Rekreacyjnego „JAKUBEK” w Wielowiczu.
Piękne sobotnie popołudnie rozpoczęło  się tradycyjnie  przemarszem korowodu dożynkowego z pięknymi wieńcami żniwnymi oraz licznie przybyłymi rolnikami do Kościoła Parafialnego, gdzie została odprawiona uroczysta msza święta dziękczynna.
Starostowie dożynek wręczyli bochen chleba Gospodarzowi Gminy Sośno, który został tradycyjnie rozdzielony pomiędzy wszystkich gości.
Po części oficjalnej nadszedł czas na występy artystyczne i zabawę.
Oprócz świeżo wypieczonego chleba i grochówki nie brakowało innych lokalnych przysmaków kulinarnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.  
Podczas dożynek udzielaliśmy zainteresowanym informacji na temat realizacji Strategii Rozwoju Kierowanej przez Społeczność na lata 2016-23,
poinformowaliśmy 100 osób i rozdaliśmy około 40 ulotek informacyjnych. Oprócz informacji przygotowaliśmy do degustacji dla naszych gości pachnącą zupą myśliwską oraz domowe ciasto drożdżowe, które przyciągnęły wielu smakoszy.
Na Dożynkach w Wielowiczu królowały tradycyjne obrzędy, ale nie brakowało także atrakcji dla najmłodszych uczestników święta plonów.

Zdjęcia można obejrzeć w zakładce GALERIA.

DOŻYNKI GMINNO-PARAFIALNE ZABARTOWO, NIEDZIELA 2 WRZESIEŃ 2018 R.

W niedzielę 03 września  Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA uczestniczyła  w Dożynkach Gminno-Parafialnych, które odbyły się  nad Jeziorem Proboszczowskim w Zabartowie.
Piękne niedzielne popołudnie rozpoczęło  się tradycyjnie  przemarszem barwnego korowodu dożynkowego na czele z orkiestrą, przedstawicielami władz samorządowych, pocztów sztandarowych, delegacjami z pięknymi wieńcami żniwnymi oraz licznie przybyłymi rolnikami, dla których jest to okazja do dziękczynienia za zbiory i świętowania.
Starostowie dożynek Marta Balcer i Marcin Janik wręczyli bochen chleba Burmistrzowi  Więcborka, który potem wspólnie
z nim rozdzielili pomiędzy wszystkich gości.
Po mszy wyróżniono i nagrodzono wzorowych rolników z terenu gminy Więcbork oraz podziękowano sołectwom za przygotowanie wieńców dożynkowych. Po części oficjalnej nadszedł czas na występy artystyczne i zabawę.
Oprócz świeżo wypieczonego chleba nie brakowało innych lokalnych przysmaków kulinarnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.  
Podczas dożynek udzielaliśmy zainteresowanym informacji na temat realizacji Strategii Rozwoju Kierowanej przez Społeczność na lata 2016-23,
poinformowaliśmy 120 osób i rozdaliśmy  50 ulotek informacyjnych. Oprócz informacji przygotowaliśmy do degustacji dla naszych gości pachnącą zupę myśliwską oraz domowe ciasto drożdżowe, które przyciągnęły wielu smakoszy.
Dożynki w Zabartowie, oprócz tradycyjnych obrzędów, obfitowały w atrakcje dla wszystkich uczestników uroczystości, także tych najmłodszych.


Zdjęcia można obejrzeć w zakładce GALERIA.

SZKOLENIE


W piątek 31 sierpnia Stowarzyszenie NASZA KRAJNA organizuje szkolenie dla jednostek ubiegających się o dofinansowanie na projekty realizowane przez podmioty inne niż LGD w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 w zakresie:

Rozwój lokalnych inicjatyw na rzecz budowania kapitału społecznego

Cel szczegółowy:
Pobudzenie aktywności społecznej mieszkańców

Szczegółowy Opis Osi Priorytetowych RPO WK-P (dalej: SZOOP)

Oś Priorytetowa 7
Ożywienie społeczne i gospodarcze na obszarach objętych Lokalnymi Strategiami Rozwoju

Przedsięwzięcie LSR:
Rozwój lokalnej infrastruktury

Typ projektu SZOOP:
Działania infrastrukturalne przyczyniające się do rewitalizacji społeczno-gospodarczej miejscowości wiejskich - w szczególności o dużej koncentracji negatywnych zjawisk społecznych - zmierzające do ożywienia społeczno-gospodarczego danego obszaru i poprawy warunków uczestnictwa osób zamieszkujących obszary problemowe w życiu społecznym i gospodarczym.


Oś Priorytetowa 7
Działanie: 7.1 Rozwój lokalny kierowany przez społeczność
Wniosek o dofinansowanie operacji może zostać złożony przez:
- jednostki samorządu terytorialnego,
-samorządowe jednostki organizacyjne,
-organizacje pozarządowe,
-kościoły i związki wyznaniowe oraz osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych.

Szkolenie odbędzie się dnia 31 sierpnia 2018 r. w Sępólnie Krajeńskim ul. Jeziorna 6, II piętro, sala konferencyjna. Zaczynamy o godzinie 9.00.


Zgodnie z kryteriami oceny wyboru wniosków do dofinansowania, udział w szkoleniu premiowany jest przyznaniem punktów!

UWAGA! SZKOLENIE DLA OSÓB ZAINTERESOWANYCH PODJĘCIEM DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ I UZYSKANIEM PREMII NA TEN CEL W WYSOKOŚCI 60.000,00 ZŁ.Stowarzyszenie NASZA KRAJNA organizuje szkolenie pt. „Przygotowanie wniosku o przyznanie pomocy na operacje w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.
Dla kogo jest premia na rozpoczęcie działalności gospodarczej?
O pomoc w wysokości 60 tysięcy złotych przyznawaną na operacje w zakresie podejmowania działalności gospodarczej może ubiegać się podmiot:
• będący osobą fizyczną, jeżeli:
a) jest obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej,
b) jest pełnoletnia,
c) ma miejsce zamieszkania na obszarze objętym Strategią Rozwoju Lokalnego LSR (gminy: Kamień Krajeński, Sępólno Krajeńskie, Sośno, Więcbork);
• któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,
• który nie podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie, chyba że podejmuje działalność gospodarczą określoną jako produkcja artykułów spożywczych lub produkcja napojów,
• który w okresie 2 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie tej pomocy nie wykonywał działalności gospodarczej, do której stosuje się przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w szczególności nie był wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej
• któremu nie została dotychczas przyznana pomoc na operację w tym zakresie.

Szkolenie odbędzie się 2
1 sierpnia 2018 r. w Sępólnie Krajeńskim ul. Jeziorna 6, II piętro, sala konferencyjna. Zaczynamy o godzinie 9.00.
Program szkolenia:
9:00 –9.05 – rozpoczęcie warsztatów, zebranie się uczestników, zapoznanie się z planem szkolenia.
9.05 – 10.15 – zasady ubiegania się o dofinansowanie w ramach w ramach PROW 2014 – 2020 działanie 19.2 – w zakresie podejmowania działalności gospodarczej.
10.15 – 12.30 – wniosek o przyznanie płatności wraz z załącznikami – wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w zakresie podejmowania działalności gospodarczej.
12.30 – 13.15 – dyskusja, sesja pytań i odpowiedzi.

Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci uczestnictwa w szkoleniu w biurze LGD Stowarzyszenia NASZA KRAJNA.
Kontakt do nas:
telefony nr: 531 089 577, 884 001 997
poczta elektroniczna: biuro@naszakrajna.org  

Zgodnie z kryteriami oceny wyboru wniosków do dofinansowania, udział w szkoleniu premiowany jest przyznaniem punktów!

UWAGA!

W zakładce konkursy znajdą Państwo ogłoszenia o naborze wniosków.
Konkurs nr 1/2018 w typie projektu SZOOP: działania infrastrukturalne przyczyniające się do rewitalizacji społeczno-gospodarczej miejscowości wiejskich - w szczególności o dużej koncentracji negatywnych zjawisk społecznych - zmierzające do ożywienia społeczno-gospodarczego danego obszaru i poprawy warunków uczestnictwa osób zamieszkujących obszary problemowe w życiu społecznym i gospodarczym w ramach Osi Priorytetowej 7, Działanie: 7.1 Rozwój lokalny kierowany przez społeczność.
K
onkurs nr 2/2018 w zakresie tematycznym operacji: rozwój przedsiębiorczości na obszarze wiejskim objętym strategią rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność przez podejmowanie działalności gospodarczej – w tym podnoszenie kompetencji osób realizujących operacje w tym zakresie.
W związku z tym informujemy, że mogą Państwo skorzystać z bezpłatnego doradztwa na zasadach opisanych w regulaminie doradztwa. Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze umówienie się na konsultacje – osoby, które będą umówione mają pierwszeństwo w skorzystaniu z doradztwa przed osobami nieumówionymi. W ostatnim i przedostatnim dniu naboru tj. 5 i 6 września konsultowanie wniosków nie będzie możliwe.

Laur Krajeński 28 lipca 2018 r.

Podczas Sołtysówki na Krajnie, która odbyła się w sobotę 28 lipca 2018 r. na plaży w Trzeboniu zostały rozdane wyróżnienia i nagrody w konkursie Laur Krajeński, którego inicjatorem był Senator Mieczysław Augustyn, a współorganizatorami Lokalne Grupy Działania z obszaru historycznej Krajny.  Laur Krajeński w kategorii kategorii „Wydarzenie i Inicjatywa” otrzymało Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim za cykl imprez w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Ponadto wśród wyróżnionych z naszego terenu w tej kategorii jest stowarzyszenie Kamieńskie Towarzystwo Kulturalne oraz Stowarzyszenie Chór "Lutnia". W kategorii „Organizacja” wyróżnienie otrzymało stowarzyszenie „Nieformalna Grupa Mamuśki Mierucin”, a w kategorii „Osobowość Krajny” Piotr Dobrzański.

KLAUZULE RODO DLA BENEFICJENTÓW PROW 19.2


W zakładce DOKUMENTY DO POBRANIA udostępniliśmy przygotowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dokumenty ws. zasad przetwarzania danych osobowych dla działania 19.2 PROW. Nowe dokumenty opracowane zostały w związku z wejściem w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (tzw. RODO).

PO SZKOLENIU DLA OSÓB ZAINTERESOWANYCH PODJĘCIEM DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ I UZYSKANIEM PREMII NA TEN CEL W WYSOKOŚCI 60.000,00 ZŁ.


We wtorek 26 czerwca Stowarzyszenie NASZA KRAJNA przeprowadziło  szkolenie pt. „Przygotowanie wniosku o przyznanie pomocy na operacje w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.
Zainteresowanych otrzymaniem pomocy w wysokości 60 tysięcy złotych przyznawanej na operacje w zakresie podejmowania działalności gospodarczej było wielu przyszłych przedsiębiorców. W szkoleniu uczestniczyło ponad 20 osób.
Przyszli przedsiębiorcy poznali zasady ubiegania się o dofinansowanie w ramach PROW, szczegółowo został omówiony wniosek o przyznanie pomocy wraz z załącznikami, w tym Biznesplan.
Wszystkich, którzy chcieliby uczestniczyć w podobnym szkoleniu informujemy, że kolejne spotkanie planujemy przeprowadzić jeszcze przed naborem wniosków o przyznanie pomocy.
O terminie będziemy informować na stronie internetowej oraz w prasie.


FESTYN INTEGRACYJNY „SPOTKAJMY SIĘ JESZCZE RAZ”


W niedzielę 24 czerwca na terenie Centrum Administracyjnym Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Więcborku odbył się festyn integracyjny „SPOTKAJMY SIĘ JESZCZE RAZ”.
Było to spotkanie Dorosłych wychowanków, którzy już opuścili mury placówki z różnych powodów. Był to czas wspomnień, radości, mądrych rad przekazanych swoim młodszym kolegom. Placówkę  odwiedziło sporo byłych wychowanków, studentów oraz absolwentów studiów wyższych, którzy założyli  już swoje rodziny. Wśród zaproszonych gości znalazły się również Rodziny Zastępcze ze swoimi pociechami. Nie zabrakło fajnej muzyki a  grupa animacyjna z Chojnic zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy. Państwowa Straż Pożarna z Sępólna Kraj. przeprowadziła pokazy  w zakresie udzielania pierwszej pomocy.  Pod opieką przedstawicieli Bractwa Kurkowego można było postrzelać z wiatrówki. Podczas pikniku  LGD Stowarzyszenie Nasza Krajna częstowało wszystkich gości smaczną zupą myśliwską oraz domową drożdżówką.
Przedstawicielki  biura poselskiego Posła na Sejm RP p. Bartosza Kownackiego rozstrzygnęły konkurs związany z rocznicą uzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Panie wręczyły dzieciom dyplomy a także nagrodę w postaci drukarki laserowej. Już za rok w pierwszą niedzielę wakacji  kolejne spotkanie.
Zdjęcia można obejrzeć w zakładce GALERIA.

UWAGA! SZKOLENIE DLA OSÓB ZAINTERESOWANYCH PODJĘCIEM DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ I UZYSKANIEM PREMII NA TEN CEL W WYSOKOŚCI 60.000,00 ZŁ.


Stowarzyszenie NASZA KRAJNA organizuje szkolenie pt. „Przygotowanie wniosku o przyznanie pomocy na operacje w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.
Dla kogo jest premia na rozpoczęcie działalności gospodarczej?
O pomoc w wysokości 60 tysięcy złotych przyznawaną na operacje w zakresie podejmowania działalności gospodarczej może ubiegać się podmiot:
• będący osobą fizyczną, jeżeli:
a) jest obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej,
b) jest pełnoletnia,
c) ma miejsce zamieszkania na obszarze objętym Strategią Rozwoju Lokalnego LSR (gminy: Kamień Krajeński, Sępólno Krajeńskie, Sośno, Więcbork);
• któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,
• który nie podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie, chyba że podejmuje działalność gospodarczą określoną jako produkcja artykułów spożywczych lub produkcja napojów,
• który w okresie 2 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie tej pomocy nie wykonywał działalności gospodarczej, do której stosuje się przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w szczególności nie był wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej
• któremu nie została dotychczas przyznana pomoc na operację w tym zakresie.

Szkolenie odbędzie się 26 czerwca 2018 r. w Sępólnie Krajeńskim ul. Jeziorna 6, II piętro, sala konferencyjna. Zaczynamy o godzinie 9.00.
Program szkolenia:
9:00 –9.05 – rozpoczęcie warsztatów, zebranie się uczestników, zapoznanie się z planem szkolenia.
9.05 – 10.15 – zasady ubiegania się o dofinansowanie w ramach w ramach PROW 2014 – 2020 działanie 19.2 – w zakresie podejmowania działalności gospodarczej.
10.15 – 12.30 – wniosek o przyznanie płatności wraz z załącznikami – wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w zakresie podejmowania działalności gospodarczej.
12.30 – 13.15 – dyskusja, sesja pytań i odpowiedzi.

Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci uczestnictwa w szkoleniu w biurze LGD Stowarzyszenia NASZA KRAJNA.
Kontakt do nas:
telefony nr: 531 089 577, 884 001 997
poczta elektroniczna: biuro@naszakrajna.org  

Zgodnie z kryteriami oceny wyboru wniosków do dofinansowania, udział w szkoleniu premiowany jest przyznaniem punktów!

Piknik Biblioteczny w Kamieniu Krajeńskim, 9 czerwiec 2018 r.


W słoneczną sobotę 9 czerwca  na Stadionie Miejskim w Kamieniu Krajeńskim Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała Piknik Biblioteczny dla mieszkańców  z okazji 70-lecia powstania Biblioteki. Podczas Pikniku można było obejrzeć przedstawienie oraz wziąć udział w warsztatach teatralnych. Najmłodszych do zabawy zaprosił Pan Kleks oraz iluzjonista, który podczas występu wprowadził zebranych w świat magii. Nad wszystkim czuwała Pani Aleksandra Kostka, która profesjonalnie poprowadziła Piknik, a także wystąpiła w minirecitalu. Dzieci chętnie odwiedzały dmuchane zjeżdżalnie oraz stoiska z watą cukrową oraz popcornem. Chętni mogli posilić się kiełbaską z grilla  lub ciastem. Podczas Pikniku udzielaliśmy wszystkim zainteresowanym informacji dotyczących działań realizowanych w ramach wdrażanej przez nas Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR). Rozdaliśmy około 20 ulotek informacyjnych i mnóstwo gadżetów najmłodszym mieszkańcom uczestnikom Pikniku.

Zdjęcia można obejrzeć w zakładce GALERIA.

Warsztaty "Produkty lokalne Krajny szansą na biznes", 1-2 czerwiec 2018 r.


Dwudniowe warsztaty "Produkty lokalne Krajny szansą na biznes" dla planujących uruchomienie działalności gastronomicznej/cateringowej zorganizowane w ramach projektu współpracy „Cztery pory roku na Krajnie” odbyły się 1 i 2 czerwca w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku.
Projekt obejmuje 4 dwudniowe zjazdy dla 12 osób, jedno spotkanie na  obszarze każdego  partnera.
W ramach II zjazdu Stowarzyszenie NASZA KRAJNA  przeprowadziło warsztaty kulinarne „Kuchnia krajeńska wczoraj” – potrawy na wiejskie biesiady.
Uczestnikami warsztatów są przedstawiciele partnerów projektu: Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Krajna Złotowska, Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”, Lokalnej Grupy Działania Krajna nad Notecią
, Stowarzyszenie NASZA KRAJNA.
Wykład wprowadzający przeprowadził Paweł Toczko, który przybliżył zasady organizacji imprez biesiadnych oraz zasady pozyskiwania oraz przerabiania dziczyzny. Po wysłuchaniu powyższych zasad uczestnicy przystąpili do przygotowywania tradycyjnych potraw - w tym z dziczyzny pod okiem profesjonalnego kucharza Piotra Skibickiego.
Po przygotowaniu  oraz zamarynowaniu mięsa oraz ryb i ziemniaków uczestnicy przystąpili do grillowania potraw.  
Przygotowano  tradycyjne potrawy regionu Krajny z dziczyzną w roli głównej. Były to forszmak myśliwski, żeberka w miodzie, karkówka oraz polędwica grillowana, szaszłyki, pstrąg faszerowany oraz ziemniaczki i warzywa z grilla. Przyrządzono również dodatki w postaci sałatek oraz sosów.
Warsztaty zakończono wspólną degustacją potraw – biesiadą przy grillu.
Celem zadania jest przygotowanie uczestników do świadczenia usług gastronomicznych/cateringowych z wykorzystaniem lokalnych zasobów obszaru historycznej Krajny.
Zdjęcia można obejrzeć w zakładce GALERIA.

GMINNY DZIEŃ MATKI – LUTOWO 24 MAJ 201724 maja władze samorządowe zaprosiły do Lutowa mieszkanki gminy Sępólno Krajeńskie - przedstawicielki lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich na uroczystość obchodów Dnia Matki.
Panie z Kół Gospodyń Wiejskich przy wsparciu sponsorów przygotowały poczęstunek dla wszystkich gości. Spotkanie w Gminnym Domu Kultury upłynęło w miłej atmosferze. Przedstawiciele władz samorządowych śpiewając „STO LAT” wszystkim mamom wręczyli kwiaty.
Tradycyjnie już Stowarzyszenie NASZA KRAJNA osłodziło to spotkanie pysznym okolicznościowym tortem.

Zaproszenie do udziału w warsztatach kulinarnych

Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA zaprasza do udziału w warsztatach "Produkty lokalne Krajny szansą na biznes" - warsztaty dla planujących uruchomienie działalności gastronomicznej/cateringowej.
Celem zadania jest przygotowanie uczestników do świadczenia usług gastronomicznych /cateringowych z wykorzystaniem lokalnych zasobów obszaru historycznej Krajny.

Co oferujemy:
Zadanie obejmuje 48 godz. szkolenie praktyczne dla 12 osób z zakresu kreowania produktu lokalnego – 4 zjazdy dwudniowe x 12 osób x 12 godz. na obszarze partnerskich LGD (powiaty nakielski, pilski, sępoleński i złotowski).
Planowane terminy warsztatów: maj, czerwiec, wrzesień 2018 r.
Udział w warsztatach jest bezpłatny dla uczestników.
Wiedza i umiejętności zdobyte w ramach zadania pozwolą mieszkańcom obszaru LSR uzyskać nowe kwalifikacje i stworzyć warunki do tworzenia miejsca pracy (w tym samozatrudnienia).
Organizatorzy zapewniają:
- wysokiej jakości szkolenia przygotowujące do podjęcia działalności gastronomicznej/cateringowej;
- wyżywienie podczas zjazdów i zakwaterowanie w wymiarze jednego noclegu w ramach każdego zjazdu;
- wydanie dokumentu potwierdzającego ukończenie warsztatów.
Warsztaty są realizowane w ramach projektu współpracy "Cztery Pory Roku na Krajnie". Organizatorami są:
Koordynująca LGD - Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krajna Złotowska
Partner nr 2 - Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”
Partner nr 3 - Stowarzyszenie NASZA KRAJNA
Partner nr 4 - Lokalna Grupa Działania Krajna nad Notecią.

Dla kogo:
Projekt jest skierowany do osób z grup defaworyzowanych określonych w LSR Stowarzyszenia NASZA KRAJNA, tj. do:
- osób powyżej 50 roku życia,
- osób do 30 roku życia,
- bezrobotnych,
- nisko opłacanych pracowników (otrzymujący minimalne lub niższe wynagrodzenie za pracę),
- zatrudnianych w niepewnych warunkach,
- osób niepełnosprawnych
Uczestnikami zadania będzie 12 mieszkańców obszaru objętego projektem (3 osoby z obszaru każdego partnera projektu współpracy), którzy już na etapie rekrutacji zadeklarują chęć podjęcia zatrudnienia lub uruchomienia działalności gospodarczej w branży usług gastronomicznych i/lub cateringowych.
Z terenu każdego partnera projektu współpracy udział wezmą 3 osoby.

W jaki sposób się zgłosić
Termin rekrutacji: od 16.05.2018 r. do 21.05.2018 r.
Miejsce rekrutacji: Biuro Stowarzyszenia NASZA KRAJNA, ul. Jeziorna 6, 89-400 Sępólno Krajeńskie
W celu zgłoszenia się do projektu należy pobrać i wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz deklarację udziału w projekcie dostępne na stronie www.naszakrajna.org. Wypełnione i podpisane dokumenty prosimy dostarczyć do biura LGD osobiście lub za pośrednictwem poczty/kuriera.
Uwaga! Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc o zakwalifikowaniu do projektu decyduje kolejność zgłoszeń!

Więcej informacji udzielają pracownicy biura Stowarzyszenia NASZA KRAJNA. Tel.531089577, biuro^naszakrajna.org (zamiast ^ wstaw @), www.naszakrajna.org
Do pobrania:
- formularz zgłoszeniowy

- deklaracja udziału w projekcie


TARGI LATO NA WSI W MINIKOWIE, 13-05-2018 R.

Kujawsko – Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego po raz kolejny zorganizował Targi Turystyczno-Ogrodnicze w Minikowie „LATO na WSI – Święto Smaku i Tradycji”.
Nasz region podczas targów promowało Stowarzyszenie NASZA KRAJNA  wspólnie z Powiatowym Zespołem Doradztwa Rolniczego w Sępólnie Krajeńskim reprezentowanym przez p. Agnieszkę Lach i Jagodę Lach, paniami Ireną Cichończyk, Teresą Kuczerepa z koła „Igłą Malowane” z Więcborka, rzeźbiarzem p. Józefem Walczakiem oraz Zespołem Szkół Centrum Rolniczego w Sypniewie reprezentowanym przez p. Magdalenę Wnuk Lipińską i uczennicę Karolinę Studziżba.
Podczas targów po raz drugi odbył się Turniej Powiatów, składający się z kilku konkurencji. Puchar przechodni zdobył powiat żniński, II miejsce zajął powiat tucholski, a III powiat lipnowski.
Podczas targów przeprowadzono także konkurs kulinarny pn. „Nasze Kulinarne Dziedzictwo- Smaki Regionu”. W kategorii produktów regionalnych pochodzenia zwierzęcego: Podkategoria: produkty i przetwory mięsne I nagrodę otrzymał przedstawiciel powiatu sępoleńskiego Pan Roman Olszewski  P.W. ANDRÓB za salceson czarny. W tej samej kategorii Pani Danuta Wańke otrzymała wyróżnienie za węgorza wędzonego. W kategorii Potrawy wyróżnienie otrzymało PPUH Hurt-Trans KAWIKO za zupę grzybową + zrazy myśliwskie. GRATULUJEMY!!!
Podczas targów informowaliśmy zainteresowanych o realizowanej przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność – wydaliśmy 100 ulotek.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w promocję oraz budowanie pozytywnego wizerunku Krajny.

Zdjęcia można obejrzeć w zakładce GALERIA.

II warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży w Więcborku

W czwartek 10 maja odbyły się kolejne zajęcia kulinarne dla dzieci i młodzieży zorganizowane w ramach projektu współpracy „Cztery pory roku na Krajnie”.
Stowarzyszenie NASZA KRAJNA  przeprowadziło 4 godzinne zajęcia kulinarne „Krajeńskie smaki– wiosna” dla dzieci i młodzieży z obszaru 4 partnerskich LGD:  Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Krajna Złotowska, Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”, Lokalnej Grupy Działania Krajna nad Notecią, Stowarzyszenie NASZA KRAJNA. Warsztaty odbyły się  w pracowni  Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w  Więcborku.
Młodzież i dzieci z terenu Krajny miały okazję poznać sposoby i zasady pozyskiwania oraz przerabiania niskokalorycznego mięsa z dziczyzny. Podczas warsztatów młodzież wraz z profesjonalnym kucharzem Piotrem Skibickim przygotowała tradycyjne potrawy regionu Krajny z dziczyzną w roli głównej. Były to żeberka w kapuście, polędwica grillowana, forszmak myśliwski, zrazy z dziczyzny oraz pasztet myśliwski. Przyrządzono również dodatki w postaci sałatek oraz zupę pomidorową.
Dodatkowo zajęcia  wzbogacone zostałoy lekcją muzealną pt. „Poznaj swój region – lekcja muzealna o historii, tradycji i sztuce Krajny”, którą przeprowadził Dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią. Warsztaty zakończono wspólną degustacją przygotowanych potraw.
Celem warsztatów jest oswojenie i zachęcenie młodego pokolenia do korzystania z lokalnych zasobów.

Zdjęcia z warsztatów można obejrzeć w galerii.

Warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży w Więcborku


W czwartek 19 kwietnia odbyły się pierwsze zajęcia kulinarne dla dzieci i młodzieży zorganizowane w ramach projektu współpracy „Cztery pory roku na Krajnie”.
Stowarzyszenie NASZA KRAJNA  przeprowadziło jednodniowy warsztat kulinarny wprowadzający „Krajna od kuchni” w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w  Więcborku. Uczestnikami projektu była młodzież z pierwszej i drugiej klasy Technikum żywienia i usług gastronomicznych.
Dzięki obecności Pani Aleksandry Szulc – Sekretarza Okręgowej Rady Łowieckiej w Bydgoszczy młodzież miała okazję poznać sposoby i zasady pozyskiwania oraz przerabiania niskokalorycznego mięsa czyli dziczyzny. Podczas warsztatów młodzież wraz z profesjonalnym kucharzem Piotrem Skibickim przygotowała tradycyjne potrawy regionu Krajny z dziczyzną w roli głównej. Były to żeberka w kapuście, polędwica grillowana, gulasz oraz zrazy z dziczyzny. Przyrządzono również dodatki w postaci kaszy gryczanej prażonej oraz pieczonych buraków.
Dodatkowo zajęcia  wzbogacono lekcją muzealną pt. „Poznaj swój region – lekcja muzealna o historii, tradycji i sztuce Krajny”, którą przeprowadził Dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią Pan Tomasz Pasieka. Warsztaty zakończono wspólną degustacją przygotowanych potraw.
Celem warsztatów jest oswojenie i zachęcenie młodego pokolenia do korzystania z lokalnych zasobów.
Już 10 maja odbędą się kolejne zajęcia z udziałem dzieci i młodzieży – przedstawicieli partnerów projektu: Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Krajna Złotowska, Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”, Lokalnej Grupy Działania Krajna nad Notecią.
Zdjęcia z
warsztatów można obejrzeć w galerii.

WARSZTATY KULINARNE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Stowarzyszenie NASZA KRAJNA wraz z partnerami zaprasza dzieci i młodzież w wieku szkolnym
– mieszkańców powiatu sępoleńskiego –
do udziału w kulinarnych zajęciach edukacyjnych organizowanych w ramach projektu współpracy „Cztery pory roku na Krajnie”.

Kulinarne zajęcia edukacyjne to cykl warsztatów kulinarnych obejmujący:

1. Jednodniowy warsztat kulinarny wprowadzający „Krajna od Kuchni”:
a. zakres tematyczny: potrawy tradycyjne regionu Krajny – dziczyzna;
b. termin warsztatu: 19.04.2018 r.
c. miejsce realizacji: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku;
d. czas trwania: 5 godz. (w tym: 1 godz. lekcji muzealnej pt. „Poznaj swój region – lekcja muzealna o historii, tradycji i sztuce Krajny”).

2. Jednodniowe warsztaty kulinarne zbiorcze „Krajeńskie Smaki”:
a. zakres tematyczny:
• „Krajeńskie Smaki – wiosna” – produkty i potrawy z dziczyzny (termin: maj 2018 r., miejsce: obszar Stowarzyszenia Nasza Krajna);
• „Krajeńskie Smaki – lato” – produkty, potrawy i przetwory z owoców i warzyw; (termin:  wrzesień 2018 r., miejsce: obszar LGD Krajna nad Notecią);
• „Krajeńskie Smaki – jesień” – produkty, potrawy i przetwory z grzybów i owoców lasu (październik 2018 r., miejsce: obszar Stowarzyszenia LGD Krajna Złotowska);
• „Krajeńskie Smaki – zima” – produkty i potrawy z gęsiny i karpia (termin: listopad/grudzień 2018 r., miejsce: Centrum Dziedzictwa Kulinarnego i Turystyki Wiejskiej w Minikowie).
b. czas trwania warsztatu w każdym zakresie tematycznym: 5 godz. (w tym: 1 godz. wykładu z zakresu edukacji regionalnej „Tradycje kulinarne Krajny”).
Warsztaty każdorazowo zakończone zostaną wspólną degustacją przygotowanych potraw.

ZASADY REKRUTACJI ORAZ UDZIAŁU W WARSZTATACH:
1. Uczestnikiem warsztatów mogą być mieszkańcy powiatu sępoleńskiego w wieku szkolnym (dzieci i młodzież).
2. Uczestnik warsztatów w momencie rozpoczęcia warsztatów nie może być pełnoletni. Pod uwagę brany jest rok urodzenia.
3. Uczestnikiem warsztatów może być osoba małoletnia, której rodzic/ opiekun prawny wyraził zgodę na jej udział w projekcie.
4. Rekrutacja uczestników warsztatów dokonywana jest za pośrednictwem Formularza zgłoszeniowego.
5. Formularz zgłoszeniowy winien być wypełniony na udostępnionym wzorze i podpisany czytelnie przez rodzica/ opiekuna prawnego kandydata na warsztaty.
6. Formularz zgłoszeniowy należy dostarczyć do biura Stowarzyszenia NASZA KRAJNA do dn. 17.04.2018 r. włącznie:
• osobiście: do siedziby Stowarzyszenie NASZA KRAJNA w Sępólnie Krajeńskim, od poniedziałku do piątku, w godz. od 8.00 do 15.30;
• pocztą tradycyjną: ul. Jeziorna 6, 89-400 Sępólno Krajeńskie;
• pocztą e-mail na adres: biuro@naszakrajna.org (w tytule wiadomości należy wpisać: zgłoszenie na warsztaty kulinarne).
7. O terminowości złożenia Formularza zgłoszeniowego decyduje data wpływu do biura LGD.
8. Złożenie Formularza zgłoszeniowego nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem kandydata do warsztatów.
9. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (20 osób), o ostatecznym zakwalifikowaniu kandydata do udziału w zajęciach zadecyduje kolejność zgłoszeń.
10. Uczestnik warsztatów zobowiązany jest uczestniczyć w całym cyklu zajęć, na który składają się: jednodniowy warsztat kulinarny wprowadzający „Krajna od Kuchni” oraz jednodniowe warsztaty kulinarne zbiorcze „Krajeńskie Smaki”.
11. Każdy uczestnik warsztatu wprowadzającego „Krajna od kuchni” winien wziąć udział w jednym z czterech warsztatów zbiorczych „Krajeńskie Smaki”. Podział na grupy zostanie dokonany podczas warsztatu wprowadzającego.
12. Stowarzyszenie NASZA KRAJNA zapewnia uczestnikom dojazd na miejsce warsztatów odbywających się wyłącznie poza obszarem powiatu sępoleńskiego.
13. Udział w warsztatach jest bezpłatny.
14. Materiały na warsztaty zapewniają Organizatorzy, tj. Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krajna Złotowska, Stowarzyszenie Nasza Krajna, Lokalna Grupa Działania Krajna nad Notecią.
15. Warsztaty kulinarne organizowane są w ramach projektu współpracy „Cztery pory roku na Krajnie” dofinansowanego ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

DO POBRANIA:
1. Formularz zgłoszeniowy.


Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Krajny i Pałuk" z siedzibą w Nakle nad Notecią


już po raz 15. zaprasza do odkrywania tradycyjnych smaków dwóch etnograficznych regionów, na terenie których funkcjonuje, a tym samym do udziału w dorocznym Konkursie Dziedzictwa Kulinarnego „Smaki Krajny i Pałuk”. Wspólnie zachowajmy od zapomnienia bogactwo kuchni krajeńskiej oraz pałuckiej.

Motywem przewodnim tegorocznego konkursu jest 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a zatem przygotowywane na konkurs potrawy winny być oparte na przepisach, wg których gospodynie domowe przygotowywały dania w latach 1918-2018. Potrawy winny jednocześnie wykorzystywać zasoby lokalnego dziedzictwa Krajny i Pałuk.

Potrawy mogą być zgłaszane do Konkursu w 4 kategoriach:
- kategoria I – potrawy mięsne,
- kategoria II – potrawy jarskie,
- kategoria III – zupy,
- kategoria IV – ciasta i desery.
Ocena potraw zgłoszonych do Konkursu odbędzie się 27 maja 2018 r. w Nakle nad Notecią podczas imprezy plenerowej „Dla Krajny i Pałuk Wawrzyniec kucharzy”.

Dla uczestników Konkursu Zarząd Stowarzyszenia przygotował nagrody rzeczowe o łącznej wartości ok. 2 500,00 zł. Ponadto w ramach Konkursu przyznana zostanie również nagroda specjalna ufundowana przez Muzeum Ziemi Krajeńskiej za najbardziej tradycyjną potrawę z okresu odzyskiwania przez Polskę niepodległości.

W Konkursie mogą wziąć udział:
- sołectwa,
- Koła Gospodyń Wiejskich,
- organizacje (formalne i nieformalne, w tym: stowarzyszenia, fundacje, OSP),
- inni wytwórcy produktów lokalnych (tj. podmioty prawne działające w branży kulinarnej)
z terenu powiatu nakielskiego oraz z obszarów leżących w obrębie historycznej Krajny i Pałuk.

Zgłoszenia przyjmujemy na Karcie Zgłoszenia do dn. 11.05.2018 r. włącznie. Szczegóły w Regulaminie Konkursu. Dokumenty znajdują się na stronie internetowej Stowarzyszenia "Partnerstwo dla Krajny i Pałuk": www.krajna-paluki.cna.org.pl.
Konkurs Dziedzictwa Kulinarnego „Smaki Krajny i Pałuk” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

INFORMACJA

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie informacyjne ,,Pozyskiwanie funduszy w praktyce – dotacje i pożyczki z Unii Europejskiej” 14.03.2018 r. Sępólno Krajeńskie, Inkubator Przedsiębiorczości, ul. Przemysłowa 7a, sala konferencyjna, w godzinach od 10:00 do 15:00.

Spotkanie skierowane jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy planują rozwój firmy lub zmianę profilu prowadzonej działalności. W ramach spotkania zaprezentowane zostaną praktyczne aspekty pozyskiwania bezzwrotnych dotacji, niskooprocentowanych pożyczek oraz możliwości przeszkolenia pracowników w ramach środków z Funduszy Europejskich. Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są w poniższym linku.

http://mojregion.eu/index.php/rpo/szkolenia-i-konferencje?mmid=133
WIELKANOC JUŻ BLISKO...Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych oraz zbliżającej się Niedzieli Palmowej w sobotę 03 marca 2018 roku w Więcborku Stowarzyszenie NASZA KRAJNA zorganizowało kolejne  warsztaty rękodzielnicze – "TRADYCYJNE OZDOBY NA WIELKANOC". W warsztatach wzięło udział 24 osoby w różnym wieku. Prowadzące Aleksandra Banach i Irena Cichończyk omówiły i zaprezentowały techniki tworzenia tradycyjnych ozdób i palm wielkanocnych.
Podczas warsztatów uczestnicy wykonali tradycyjne palmy wielkanocne z bukszpanu, trzciny wodnej, gałązek wierzbowych z baziami oraz kłosów zbóż. Własnoręcznie zrobione kolorowe kwiaty z bibuły i krepiny sprawiły, że każda palma była niepowtarzalnie piękna.    
W trakcie warsztatów uczestnicy nie tylko wykonali palmy, ale również dowiedzieli się jakie były tradycje i zwyczaje związane z palmami wielkanocnymi. Własnoręcznie wykonane na zajęciach palmy uczestnicy zabiorą do poświęcenia w Niedzielę Palmową. Była to wspaniała lekcja wspólnego tworzenia rękodzieła a zarazem nawiązanie do tradycji wielkanocnych.


Zwyczaje wielkanocne na Krajnie nie odbiegały zasadniczo w swojej tradycji od innych regionów w Polsce.  Najbardziej były zbliżone do zwyczajów panujących w Wielkopolsce. Niekiedy tradycja była przejmowana od mieszkańców narodowości niemieckiej (do 1920 r.). Krajeńska palma wielkanocna była bardzo skromna. Składała się z wierzbowych gałązek, przewiązanych wstążką, z suszonymi  lub papierowymi kwiatami, trzciną wodną sporadycznie dodawano też gałązkę brzozy. Gałązkom wierzbowym przypisywano życiodajną moc. Palma, za pośrednictwem gałązek wierzbowych  była symbolem odradzającej się po zimowym śnie przyrody.

KONSULTACJE LSR


W związku z koniecznością doprecyzowania zapisów i wprowadzenia zmian w Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA na lata 2014-2020, załącznikach do niej oraz kryteriach wyboru serdecznie zapraszamy do konsultowania tego dokumentu. Załączone dokumenty przygotowane zostały w trybie śledzenia zmian (widoczne są proponowane zmiany naniesione na wcześniejszą wersję dokumentu). Na Państwa uwagi i sugestie zgłoszone na załączonym formularzu czekamy do 5 marca 2018 r. do godziny 12.00.
Dokumenty do pobrania:
Karta uwag:

Lokalne kryteria wyboru:

Lokalne kryteria granty:

LSR:


WARSZTATY KULINARNE „TRADYCYJNA KUCHNIA REGIONALNA Z DZICZYZNĄ”
WIĘCBORK 20-21 LUTY


W dniach 20-21 luty w Centrum Administracyjnym Placówek Opiekuńczo –Wychowawczych w Sępólnie Kraj. z siedzibą w Więcborku Stowarzyszenie NASZA KRAJNA  zorganizowało dwudniowe warsztaty kulinarne dla wychowanków placówki.
Kucharz Piotr Skibicki, zaprezentował uczestnikom sposoby przyrządzania dziczyzny w wersji tradycyjnej oraz współczesnej. Wspólnie przygotowano dania myśliwskie, takie jak: forszmak, pasztet oraz zrazy.
Poza tym mistrz masarski Mieczysław Ciepłuch pokazał dzieciom etapy rozbioru i przetwarzania mięsa z półtuszy wieprzowej. Wspólnie przygotowano dwa rodzaje wędlin z wykorzystaniem lokalnych zasobów: białą kiełbasę oraz podwędzaną kiełbasę polską.
Dzieci poznały nowe potrawy, dowiedziały się więcej na temat  kuchni  regionalnej,  zdobyły nowe doświadczenia kulinarne, które  będą na pewno dobrą lekcją na przyszłość. Uczestnicy zajęć wykazali duże zainteresowanie i zaangażowanie, chętnie podejmowali wyzwania kulinarne.
Zajęcia podsumowano wspólną degustacją przygotowanych potraw w towarzystwie
burmistrzów powiatu sępoleńskiego i wicestarosty, prezesa Stowarzyszenia NASZA KRAJNA, fachowców prowadzących zajęcia, a także wychowanków i pracowników CAPOW, POW WIĘCBORK I POW MAŁA CERKWICA.
Zdjęcia z imprezy można obejrzeć w galerii.

KONSULTACJE DOTYCZĄCE LOKALNEJ STRATEGII ROZWOJU


W związku z pracami nad aktualizacją Lokalnej Strategii Rozwoju zapraszamy na spotkania konsultacyjne, które odbędą się:
27-02-2018 o godz. 10:00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Więcborku (Sala Krajeńska)
27-02-2018 o godz. 14:00 w Urzędzie Miejskim w Kamieniu Krajeńskim (Sala Sesyjna)
28-02-2018 o godz. 12:00 w Urzędzie Gminy w Sośnie
28-02-2018 o godz. 16:00 w Centrum Aktywności Społecznej w Sępólnie Krajeńskim (ul. Jeziorna 6).
Spotkanie poświęcone będzie planowanym zmianom w Lokalnej Strategii Rozwoju i jej załącznikach oraz zmianom w lokalnych kryteriach wyboru operacji.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

ZAPROSZENIE NA WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA NASZA KRAJNA


Na podstawie § 21, ust. 4, zwołuję Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia na dzień
05 marca 2018 roku (poniedziałek), godz. 16.00 w Sępólnie Krajeńskim, ul. Jeziorna 6, II piętro sala konferencyjna.
Proponuję następujący porządek obrad:
1. Powitanie.
2. Wybór Przewodniczącego zebrania i Sekretarza.
3. Stwierdzenie quorum.
4. Przedstawienie porządku obrad.
5. Przedstawienie sprawozdania z działalności Rady Decyzyjnej za rok 2017.
 podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z działalności Rady Decyzyjnej Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA za okres od 01.01.2017 do 31.12.2017.
6. Przedstawienie sprawozdania Komisji Rewizyjnej dot. oceny działalności Stowarzyszenia w roku 2017.
 podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z działalności Komisji Rewizyjnej Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA za okres          od 01.01.2017 do 31.12.2017.
7. Przedstawienie sprawozdania z działalności Zarządu Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA za rok 2017.
 podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z działalności Zarządu Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA za okres od 01.01.2017     do 31.12.2017.
8. Przedstawienie bilansu i sprawozdania finansowego za rok 2017;
 podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA za okres od 01.01.2017 do 31.12.2017;
 podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA za rok 2017.
 podjęcie uchwały w sprawie wyniku finansowego za 2017 rok Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA;
9. Przedstawienie proponowanych zmian w LSR Stowarzyszenia NASZA KRAJNA
 podjęcie uchwały w sprawie zmian w LSR Stowarzyszenia NASZA KRAJNA
10. Wolne wnioski.
11.  Zakończenie.

W imieniu Zarządu Prezes Władysław Szyling

III TARGI PRACY I EDUKACJI W POWIECIE SĘPOLEŃSKIM, 07.02.2018 R.W środę 07 lutego w Centrum Sportu i Rekreacji w Sępólnie Krajeńskim odbyły się III Targi Pracy i Edukacji w Powiecie Sępoleńskim. Na targach pojawiło się wielu lokalnych przedsiębiorców, szkoły ponadgimnazjalne, uczelnie wyższe oraz inne podmioty z terenu powiatu i nie tylko.
Coroczne targi mają być wsparciem dla poszukujących pracy oraz młodzieży która stoi przed wyborem kierunku dalszego kształcenia, ale także doskonałą okazją by pokazać potencjał gospodarczy naszego  regionu.
Podczas targów, w punkcie informacyjnym LGD Stowarzyszenie NASZA KRAJNA, udzielaliśmy wszystkim zainteresowanym informacji dotyczących wsparcia na aktywizację zawodową mieszkańców, tworzenie i rozwój przedsiębiorstw w ramach wdrażanej przez nas Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR). Rozdaliśmy około 100 ulotek informacyjnych.
Organizatorami targów były Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim, Powiatowy Urząd Pracy w Sępólnie Krajeńskim, Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu oraz Gmina Sępólno Krajeńskie.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego