LGDNASZAKRAJNA

Idź do spisu treści

Menu główne

2016/2017

ARCHIWUM AKTUALNOŚCI

VII KRAJEŃSKI RAJD  ROWEROWY

20 maja odbył się VII KRAJEŃSKI RAJD ROWEROWY – cykliczna impreza organizowana przez Starostę Sępoleńskiego, przy współpracy z Krajeńskim Parkiem Krajobrazowym oraz gminą, na terenie której odbywa się RAJD. W tym roku gospodarzem Rajdu była gmina Kamień Krajeński. Uczestnicy rajdu wyruszyli około  godziny 10:00 z plaży miejskiej w Kamieniu Krajeńskim w kierunku Dąbrówki, gdzie czekał na nich poczęstunek przygotowany przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich oraz ciepła grochówka serwowana przez Stowarzyszenie NASZA KRAJNA. Po regeneracji sił przy boisku szkolnym w Dąbrówce rajdowcy ruszyli w dalsza trasę, której wyzwaniem było zdobycie największego wzniesienia województwa kujawsko-pomorskiego – CZARNEJ GÓRY  (188,8 m n.p.m.)
Rajd cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców powiatu , piękna pogada zachęciła całe rodziny do udziału w imprezie plenerowo-sportowej. Dodatkowo podczas rajdu odbyły się prelekcje lokalnych historyków na temat odwiedzanych miejsc, konkursy, rozgrywki sportowe a także znakowanie rowerów przez policjantów.
Ponadto organizatorzy wyróżnili najstarszego i najmłodszego uczestnika rajdu rowerowego.

Zdjęcia z wydarzenia dostępne w zakładce GALERIA.

TARGI TURYSTYCZNO-OGRODNICZE  - MINIKOWO 14 MAJ 2017

14 maja Kujawsko –Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego po raz kolejny zorganizował Targi Turystyczno-Ogrodnicze w Minikowie pod hasłem „LATO na WSI – Święto Smaku i Tradycji ”.
W tym roku  tematem  przewodnim była promocja dziedzictwa kulinarnego  województwa kujawsko-pomorskiego.
Nasz region podczas targów promowało Stowarzyszenie NASZA KRAJNA  wspólnie z Powiatowym Zespołem Doradztwa Rolniczego w Sępólnie Krajeńskim reprezentowanym przez p. Agnieszkę Lach, Powiatem Sępoleńskim reprezentowanym przez wicestarostę Andrzeja Maracha, paniami Ireną Cichończyk, Aleksandrą Banach z koła „Igłą Malowane”, rzeźbiarzem p. Józefem Walczakiem z Reginą Walczak oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku reprezentowanym przez p. Dorotę Głyżewską-Fijas, p. Leszka Fijas, Natalię Mazur i młodzież z klas I i III technikum żywienia i usług gastronomicznych.
Podczas targów odbył się Turnieju Powiatów rozgrywanym po raz pierwszy, składający się z kilku konkurencji.. Pierwsze miejsce w turnieju zajął powiat bydgoski, drugie wąbrzeski, a trzecie tucholski.
W ramach jednej z konkurencji „Tradycyjna potrawa związana z regionem” Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku przygotowało kruchalec oraz gulasz z podrobów drobiowych, do którego podawano chleb z własnego wypieku.
Podczas targów przeprowadzono także konkurs kulinarny pn. „Nasze Kulinarne Dziedzictwo- Smaki Regionu”. W kategorii produktów regionalnych pochodzenia zwierzęcego: Podkategoria: produkty i przetwory mięsne I nagrodę otrzymał przedstawiciel powiatu sępoleńskiego Pan Roman Olszewski  „Andrób” za kiełbasę słoikową domową z Suchorączka. GRATULUJEMY!!!
Podczas targów informowaliśmy zainteresowanych o realizowanej przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność – wydaliśmy 150 ulotek.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w szeroką promocję wyjątkowego dziedzictwa kulinarnego oraz budowanie pozytywnego wizerunku Krajny.

Zdjęcia można obejrzeć w zakładce GALERIA.
Przepis na kruchalec:

Ziemniaki niegdyś były podstawą wyżywienia zwierząt i ludzi. Z tych prostych bulw na Pomorzu wyczarowywano różne potrawy, od wykwintnych po bardzo proste - codzienne. Jedną z najsmaczniejszych, jest placek ziemniaczany, zwany „Kruchalcem”. Potrawa ta jak większość potraw tradycyjnych, nie ma dokładnego przepisu i często potrawa powstawała na bazie tego co akurat gospodyni miała do dyspozycji w kuchni. Podstawa to oczywiście potarte surowe ziemniaki, czasem z małą domieszką ugotowanych, z poprzedniego dnia – żeby nic nie wyrzucać. Do tego dodać: całe jajka – „tyle aby wiązało”, obsmażone kawałki wędzonego boczku lub słoniny, czasem skrawki wędzonej kiełbasy, zeszklona na smalcu cebula, sól, majeranek, pieprz, trochę mąki pszennej, ziemniaczanej lub kaszki manny, do związania masy, czasem kilka łyżek oleju. Ogólnie masa musi być zwięzła, i gęsto „naszpikowana” kawałkami wędlin i mięs – od tego zależy jej smakowitość. Całość należy wylać na blaszkę, na Krajnie raczej płaską i piec do zbrązowienia. Po wystudzeniu trzeba pokroić na prostokąty i odsmażyć na smalcu lub oleju. Po odsmażeniu „Kruchalec” osiąga dopiero swój niepowtarzalny smak.


ZAPROSZENIE NA VII KRAJREŃSKI RAJD ROWEROWY

Starosta Sępoleński, Burmistrz Kamienia Krajeńskiego oraz Dyrektor Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, zapraszają na VII KRAJEŃSKI RAJD ROWEROWY.  Trasa liczy około 25 kilometrów.  Start i meta zlokalizowane są na plaży miejskiej w Kamieniu Krajeńskim  Zapraszamy 20 maja 2017 roku o godzinie 10:00.
ZAPISY NA RAJD: STAROSTWO POWIATOWE W SĘPÓLNIE KRAJ., URZĄD MIEJSKI W KAMIENIU KRAJ., SIEDZIBA KRAJEŃSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO W WIĘCBORKU LUB BEZPOŚREDNIO NA STARCIE RAJDU.
Niezbędne formularze/zgody, do pobrania poniżej lub w wyżej wymienionych instytucjach.
INFORMACJA: 52 388 13 32
Zgoda uczestnik pełnoletni:
Zgoda uczestnik niepełnoletni:

ZAPROSZENIE

Zapraszmy do udziału w projekcie "Integracje po Krajeńsku". Celem projektu jest wsparcie aktywizacji i integracji społecznej osób starszych z młodszym  pokoleniem poprzez udział w 1-dniowych warsztatch ozdabiania techniką decoupage.  W warsztatach mogą wziąć udział osoby powyżej  60 roku życia oraz dzieci i młodzież w wieku 6 - 16 lat, mieszkające na terenie powiatu sępoleńskiego. Warsztaty odbędą się w:
SYPNIEWIE - 27 maja 2017 r.
MAŁEJ CERKWICY - 3 czerwca 2017 r.

Aby się zgłosić lub zgłosić osobę niepełnoletnią wystarczy pobrać formularz zgłoszeniowy, wypełnić go i przesłać do naszego biura do dnia 25 maja 2017 r.:

Stowarzyszenie NASZA KRAJNA, 
ul. Jeziorna 6, 89-400 Sępólno Krajeńskie,           
mailem : biuro@naszakrajna.org
lub telefonicznie 531089577 IV BIEG PRZEŁAJOWY DOLINĄ NOTECI

Gmina Nakło nad Notecią oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka zapraszają na 15-kilometrowy przełaj po terenach Krajny i Pałuk, na którym znajdziecie asfalt, piach, kocie łby, górki czyli reasumując: pot, śmiech i łzy.
Jest to niepowtarzalna trasa pełna pięknych widoków natury, dzikiego ptactwa na stawach rybackich, zielonych pól i wąwozu z kwitnącym bzem. Ten wiosenny bieg odbędzie się w malowniczej scenerii pól, łąk i lasów Doliny Noteci.  START: 28 maja b.r. godz. 12.00
Trasa: Występ (boisko sportowe); Chobielin, Nakło nad Notecią.

Imprezą towarzysząca jest doroczna impreza plenerowa w Nakle nad Notecią „Dla Krajny i Pałuk Wawrzyniec kucharzy”. Na ulicy miasta, stanie mnóstwo stoisk wypełnionych lokalnym rękodziełem, smacznym regionalnym jedzeniem, a na każdym kroku spotkać będzie można pasjonatów kuchni krajeńsko-pałuckiej. Wszystkim przygotowanym na ten dzień atrakcjom towarzyszyć będzie muzyka na żywo.
Organizatorzy zapraszają biegaczy z całymi rodzinami na atrakcje oferowane w tym dniu w Nakle nad Notecią.

Więcej informacji i zapisy na stronie www.lgrnaklo.org.pl

POWIATOWA WYSTAWA STOŁÓW WIELKANOCNYCH –PŁOCICZ 08 KWIETNIA 2017 ROKU


W sobotę 08 kwietnia odbyła się kolejna Powiatowa Wystawa Stołów Wielkanocnych. Gospodarzem tegorocznej Wystawy była Gmina Kamień Krajeński oraz Sołectwo Płocicz. Tradycyjnie już Koła Gospodyń Wiejskich, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku wraz ze Stowarzyszeniem NASZA KRAJNA przygotowały mnóstwo przepysznych, tradycyjnych dań i potraw związanych z okresem Wielkanocnym.
Tym razem Gminę Kamień Krajeński reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich Płocicz, Gminę Sępólno Krajeńskie – Koło Gospodyń Wiejskich Piaseczno, Gminę Więcbork – Koło Gospodyń Wiejskich Borzyszkowo, a Gminę Sośno – Koło Gospodyń Wiejskich Mierucin. Na stołach nie brakowało smacznie przyrządzonych i pięknie przystrojonych szynek, karkówek, pasztetów i nadziewanych jajek, mazurków, świątecznych bab, serników i tradycyjnej paschy. Nasze stoisko prezentowaliśmy wspólnie z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku, a znalazły się na nim tradycyjne krajeńskie dania Wielkanocne, w tym także potrawy z dziczyzny przygotowane dzień wcześniej podczas warsztatów kulinarnych „TRADYCYJNA DZICZYZNA NA WIELKANOC”. Degustacji potraw towarzyszyły inne atrakcje - wystawa ozdób i stroików świątecznych wykonanych przez lokalnych twórców  oraz występy artystyczne dzieci i młodzieży z Wiejskiego Ośrodka Kultury w Płociczu kierowanego przez Pania Bożenę .

Zdjęcia z wystawy można obejrzeć w dziale Galeria.WARSZTATY "TRADYCYJNA DZICZYZNA NA WIELKANOC", 7 KWIECIEŃ 2017 R., CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO, WIĘCBORK

Warsztaty kulinarne „TRADYCYJNA DZICZYZNA NA WIELKANOC” zorganizowane  przez Lokalną Grupę  Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA odbyły się w dniu 07 kwietnia w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku. Kucharz Piotr Skibicki, zaprezentował uczestnikom uczniom klasy o profilu gastronomicznym sposoby przyrządzania dziczyzny. Wspólnie przygotowano dania myśliwskie, takie jak: forszmak, pasztet oraz zrazy.  Poza dziczyzną uczestnicy warsztatów
przygotowali potrawy na odbywającą się w dniu 08 kwietnia Powiatową Wystawę Stołów Wielkanocnych, w tym pięknie wypieczony chlebek z czarnuszką, barszcz biały, schab pieczony ze śliwką, karkówkę pieczoną, jajka faszerowane z tartym świeżym chrzanem oraz sosem tatarskim, paschę, a także świąteczne baby i babeczki.  
Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony uczestników. Przyszli kucharze przyznali, że chętnie podejmą kolejne wyzwania kulinarne.
Zdjęcia z warsztatów można obejrzeć w dziale Galeria.


WARSZTATY "TRADYCYJNA PALMA WIELKANOCNA", 1 KWIECIEŃ 2017 R., WIĘCBORK


Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych oraz zbliżającej się Niedzieli Palmowej w sobotę 01 kwietnia 2017 roku w Więcborku Stowarzyszenie NASZA KRAJNA zorganizowało warsztaty rękodzielnicze – "TRADYCYJNA PALMA WIELKANOCNA". W warsztatach wzięło udział 17 osób w różnym wieku. Prowadzące Aleksandra Banach i Renata Wiśniewska omówiły i zaprezentowały techniki tworzenia tradycyjnych palm wielkanocnych.
Podczas warsztatów uczestnicy wykonali tradycyjne palmy wielkanocne z bukszpanu, trzciny wodnej, gałązek wierzbowych z baziami oraz kłosów zbóż. Własnoręcznie zrobione kolorowe kwiaty z bibuły i krepiny sprawiły, że każda palma była niepowtarzalnie piękna.    
W trakcie warsztatów uczestnicy nie tylko wykonali palmy, ale również dowiedzieli się jakie były tradycje i zwyczaje związane z palmami wielkanocnymi. Własnoręcznie wykonane na zajęciach palmy uczestnicy zabrali ze sobą do poświęcenia w Niedzielę Palmową. Była to wspaniała lekcja tworzenia rękodzieła a zarazem nawiązanie do tradycji wielkanocnych.

Zwyczaje wielkanocne na Krajnie nie odbiegały zasadniczo w swojej tradycji od innych regionów w Polsce.  Najbardziej były zbliżone do zwyczajów panujących w Wielkopolsce. Niekiedy tradycja była przejmowana od mieszkańców narodowości niemieckiej (do 1920 r.). Krajeńska palma wielkanocna była bardzo skromna. Składała się z wierzbowych gałązek, przewiązanych wstążką, z suszonymi  lub papierowymi kwiatami, trzciną wodną sporadycznie dodawano też gałązkę brzozy. Gałązkom wierzbowym przypisywano życiodajną moc. Palma, za pośrednictwem gałązek wierzbowych  była symbolem odradzającej się po zimowym śnie przyrody.

Zdjęcia z warsztatów można obejrzeć w zakładce Galeria.

KONSULTACJE


W związku z koniecznością doprecyzowania zapisów w kryteriach wyboru operacji będących częścią Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA serdecznie zapraszamy do konsultowania tego dokumentu. Załączony dokument przygotowany został w trybie śledzenia zmian (widoczne są proponowane zmiany naniesione na wcześniejszą wersję dokumentu). Na Państwa uwagi i sugestie zgłoszone na załączonym formularzu czekamy do 20 marca 2017 r. do godziny 12.00.
Jednocześnie informujemy, że spotkanie konsultacyjne dotyczące zmian kryteriów wyboru operacji odbędzie się w poniedziałek 20 marca 2017 r. w Centrum Aktywności
Społecznej w Sępólnie Krajeńskim, ul. Jeziorna 6, sala konferencyjna. Zainteresowanych zapraszamy do udziału w spotkaniu.

Do pobrania:
Kryteria wyboru operacji:   

Karta uwag:  ZASADY KONKURENCYJNOŚCI W PROW 2014 - 2020.


W zakładce dokumenty do pobrania  umieściliśmy Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 stycznia 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu konkurencyjnego wyboru wykonawców zadań ujętych w zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji i warunków dokonywania zmniejszeń kwot pomocy oraz pomocy technicznejnego.

ZAPROSZENIE NA NADZWYCZAJNE WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA NASZA KRAJNA

Na podstawie § 21, ust. 5 oraz § 21, ust. 7, zwołuję Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia na dzień 20 marca 2017 roku (poniedziałek), godz. 16.00 w Sępólnie Krajeńskim, ul. Jeziorna 6, II piętro sala konferencyjna. Proponuję następujący porządek obrad:
1. Powitanie.
2. Wybór Przewodniczącego zebrania i Sekretarza.
3. Stwierdzenie quorum.
4. Przedstawienie porządku obrad.
5. Przedstawienie proponowanych zmian w kryteriach wyboru operacji,
- podjęcie uchwały dotyczącej zmian lokalnych kryteriów wyboru operacji
6. Przedstawienie projektu uchwały konwalidacyjnej dotyczącej zmian w LSR i dokumentach towarzyszących dokonywanych przez Zarząd Stowarzyszenia.
-podjęcie uchwały konwalidacyjnej dotyczącej zmian w LSR i dokumentach towarzyszących dokonywanych przez Zarząd Stowarzyszenia.
7. Wolne wnioski.
8.  Zakończenie.

W imieniu Zarządu Prezes Władysław Szyling

II TARGI PRACY I EDUKACJI W POWIECIE SĘPOLEŃSKIM, 22.02.2017 R.

W środę 22 lutego w Centrum Sportu i Rekreacji w Sępólnie Krajeńskim odbyły się II Targi Pracy i Edukacji w Powiecie Sępoleńskim. Na targach pojawiło się wielu przedsiębiorców, szkoły ponadgminazjalne i inne podmioty z terenu powiatu. Podczas targów, w punkcie informacyjnym LGD Stowarzyszenie NASZA KRAJNA, udzielaliśmy wszystkim zainteresowanym informacji dotyczących wsparcia na tworzenie i rozwoj przedsiębiorstw w ramach wdrażanej przez nas Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR). Rozdaliśmy ponad 100 ulotek informacyjnych.
Zdjęcia można obejrzeć w Galerii.

INFORMACJA

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udostępniła nowe narzędzie w postaci tabel finansowych w formacie .xlsx, ułatwiających wypełnianie biznesplanu będącego załącznikiem do wniosków w poddziałaniu 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Narzędzie to dostępne jest pod poniższym linkiem:

www.arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/wnioski/prow-2014-2020/poddzialanie-192-wsparcie-na-wdrazanie-operacji-w-ramach-strategii-rozwoju-lokalnego-kierowanego-przez-spolecznosc.html

ARiMR informuje jednocześnie, że generator wniosków do
poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 zostaje tymczasowo zawieszony. Zaleca się niestosowanie generatora do czasu jego aktualizacji i ponownego uruchomienia.

WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA NASZA KRAJNA, 26.01.2017 r.

Podczas Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia, które odbyło się 26 stycznia 2017 roku, członkowie zapoznali się ze sprawozdaniami Zarządu Stowarzyszenia, Komisji Rewizyjnej oraz Rady Decyzyjnej. Sprawozdania przyjęto i podjęto uchwałę o udzieleniu absolutorium ustępującemu Zarządowi. W wyniku przeprowadzonych wyborów na nową, czteroletnią kadencję do zarządu wybrano na stanowisko Prezesa Władysława Szylinga, Wiceprezesem została Ewa Czapiewska-Siekierka, Sekretarzem Dorota Kortas-Punder, a Skarbnikiem Krzysztof Zieliński.  Komisja Rewizyjna pozostanie w niezmienionym składzie czyli: Przewodniczący Marek Zieńko, Członek Ireneusz Balcer, Członek Henryk Pawlina. Walne Zebranie zmieniło statut dostosowując go do zmian w przepisach prawa oraz sposób reprezentacji stowarzyszenia.

INFORMACJA

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała nowy wzór formularza umowy o przyznaniu pomocy (wersja 3z) w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020. Wzór formularza dostępny jest pod adresem: http://www.arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/wnioski/prow-2014-2020/poddzialanie-192-wsparcie-na-wdrazanie-operacji-w-ramach-strategii-rozwoju-lokalnego-kierowanego-przez-spolecznosc.html


ZAPROSZENIE NA WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA NASZA KRAJNA

Na podstawie § 21, ust. 4, zwołuję Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia na dzień 26 stycznia 2017 roku (czwartek), godz. 16.45 w Sępólnie Krajeńskim, ul. Jeziorna 6, II piętro sala konferencyjna. Proponuję następujący porządek obrad:

1. Powitanie.
2. Wybór Przewodniczącego zebrania i Sekretarza.
3. Stwierdzenie quorum.
4. Przedstawienie porządku obrad.
5. Przedstawienie sprawozdania z działalności Rady Decyzyjnej za rok 2016.
 podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z działalności Rady Decyzyjnej Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA za okres od 01.01.2016 do 31.12.2016.
6. Przedstawienie sprawozdania Komisji Rewizyjnej dot. oceny działalności Stowarzyszenia w roku 2016.
 podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z działalności Komisji Rewizyjnej Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA za okres od 01.01.2016 do 31.12.2016.
7. Przedstawienie sprawozdania z działalności Zarządu Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA za rok 2016.
 podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z działalności Zarządu Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA za okres od 01.01.2016 do 31.12.2016.
8. Przedstawienie bilansu i sprawozdania finansowego za rok 2016;
 podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA za okres od 01.01.2016 do 31.12.2016;
 podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA za rok 2016.
 podjęcie uchwały w sprawie wyniku finansowego za 2016 rok Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA;
9. Wybór Zarządu i Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia NASZA KRAJNA
a) Wybór Komisji Skrutacyjnej
b) Wybór Zarządu Stowarzyszenia NASZA KRAJNA
c) Wybór Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia NASZA KRAJNA
10. Przedstawienie proponowanych zmian w statucie Stowarzyszenia NASZA KRAJNA
 podjęcie uchwały w sprawie zmian w statucie Stowarzyszenia NASZA KRAJNA
11. Wolne wnioski.
12.  Zakończenie.

W imieniu Zarządu Prezes Władysław Szyling

KRAJEŃSKIE STOŁY WIGILIJNE 17 GRUDZIEŃ 2016 R.W sobotę 17 grudnia br. odbyły się kolejne Krajeńskie Stoły Wigilijne. Tym razem spotkaliśmy się w Gminnym Domu Kultury w Sośnie. Swój kunszt kulinarny, przywiązanie do tradycji i do lokalnych wyrobów prezentowały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich ze Zboża, z Witkowa, z Runowa Krajeńskiego i z Sośna oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie. Nasze stoisko prezentowaliśmy wspólnie z uczestniczkami warsztatów kulinarnych, które odbyły się dzień wcześniej w Mierucinie oraz Agnieszką Lach z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Sępólnie Krajeńskim. Degustacji towarzyszyły inne atrakcje min. wystawa ozdób i stroików świątecznych wykonanych przez lokalnych twórców. Ze sceny niosły się kolendy i pieśni wigilijne wykonane przez dzieci i młodzież oraz chór Cantabile. Zdjęcia dostępne w dziale Galeria.

WARSZTATY KULINARNE W  MIERUCINIEKolejne warsztaty kulinarne organizowane przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA odbyły się 16 grudnia w Mierucinie. Wspólnie z profesjonalnym kucharzem Rafałem Kuczkowskim panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Mierucina i Wąwelna przygotowały regionalne potrawy wigilijne tj. barszcz czerwony, zupę grzybową oraz tradycyjnego karpia i pstrąga. Poza tym uczestnicy warsztatów upiekli pyszny sernik oraz świąteczne pierniczki.  
Przygotowane przez uczestników warsztatów potrawy zaprezentowane zostały podczas Krajeńskich Stołów Wigilijnych, które odbyły się w Gminnym Domu Kultury w Sośnie.

Zdjęcia dostępne są dziale Galeria.

INFORMACJA


Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zamieściła na swojej stronie internetowej Generator Wniosków o przyznanie pomocy dla poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”.

Link Generatora Wnioków dla:

I. Operacji w ramach poddziałania 19.2 z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej,

II. Operacji w ramach poddziałania 19.2 w zakresie podejmowania działalności gospodarczej,

znajdziecie Państwo tu: http://www.arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/wnioski/prow-2014-2020/poddzialanie-192-wsparcie-na-wdrazanie-operacji-w-ramach-strategii-rozwoju-lokalnego-kierowanego-przez -spolecznosc.html

UWAGA! SZKOLENIE Z PRZYGOTOWANIA WNIOSKU O PRZYZNANIE POMOCY W ZAKRESIE BUDOWY LUB PRZEBUDOWY OGÓLNODOSTĘPNEJ I NIEKOMERCYJNEJ INFRASTRUKTURY TURYSTYCZNEJ LUB REKREACYJNEJ, LUB KULTURALNEJ.


Stowarzyszenie NASZA KRAJNA organizuje szkolenie pt.: „Przygotowanie wniosku o przyznanie pomocy na operacje w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”. Szkolenie związane jest z planowanym ogłoszeniem konkursu w zakresie „Budowy lub przebudowy ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej, lub kulturalnej.
Zapraszamy potencjalnych wnioskodawców:
- jednostki samorządu terytorialnego,
- organizacje pozarządowe posiadające osobowość prawną (NGO),
- jednostki kultury i sportu dla których organem prowadzącym jest jednostka samorządu terytorialnego,

Szkolenie odbędzie się w Sępólnie Krajeńskim w sali konferencyjnej Centrum Aktywności Społecznej, ul. Jeziorna 6. Zaczynamy o godzinie 9.00, 20 grudnia (wtorek) 2016 r.

Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci uczestnictwa w szkoleniu w biurze LGD Stowarzyszenia NASZA KRAJNA. Kontakt do nas:
telefony nr: 531 089 577, 884 001 997
poczta elektroniczna: biuro@naszakrajna.org  

Zgodnie z kryteriami oceny wniosków udział w szkoleniu premiowany jest przyznaniem punktów!

Szkolenie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.


PO SZKOLENIACH

Stowarzyszenie NASZA KRAJNA przeprowadziło szkolenie pt.: „Przygotowanie wniosku oraz biznesplanu dla osób prowadzących działalność gospodarczą i zainteresowanych podjęciem działalności gospodarczej w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w Kamieniu Krajeńskim, Sośnie, Sępólnie Krajeńskim i Więcborku. Formularz biznesplanu z podpowiedziami można znaleźć tutaj.

RAUT LISTOPADOWY W SĘPÓLNIE KRAJEŃSKIM

W piątek 11 listopada na ulicy studziennej w Sępólnie Krajeńskim odbył się Raut Listopadowy z okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości Polski. Obchody Dnia Niepodległości rozpoczęły się tuż po mszy świętej odprawionej w intencji ojczyzny w kościele pw. Św. Bartłomieja, którą poprzedził przemarsz pocztów sztandarowych. Na ulicy w stylu lat 20-tych i 30-tych rozbrzmiewały pieśni patriotyczne, nie brakowało też żołnierzy II Rzeczpospolitej, gazeciarzy, kwiaciarek i pucybuta. Pojawiły się ówczesne sławy takie jak: Pola Negri, Jan Kiepura oraz historyczna postać Marszałka Piłsudskiego w asyście kawalerii. Niezwykła stylizacja ulicy oraz ciepła atmosfera  pozwoliły przenieść się w czasy dwudziestolecia międzywojennego.
Stowarzyszenie  NASZA KRAJNA było partnerem wydarzenia zorganizowanego przez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Kraj. Na naszym stoisku można było skosztować gorącego bigosu, za przygotowanie którego serdecznie dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Zbożu oraz Stowarzyszeniu ZE ZBOŻEM ZA PAN BRAT. Zainteresowani mogli także zapoznać się z działalnością Lokalnej Grupy Działania i założeniami STRATEGII ROZWOJU LOKALNEGO KIEROWANEGO PRZEZ SPOŁECZNOŚĆ (LSR). Podczas imprezy rozdaliśmy 50 ulotek informacyjnych.
Zdjęcia można obejrzeć w Galerii.


30-LECIE TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ JÓZEFA WALCZAKA

W niedzielę 6 listopada w Więcborku odbyły się uroczyste obchody 30-lecia twórczości artystycznej Pana Józefa Walczaka – więcborskiego rzeźbiarza, artysty ludowego. Na Benefis przybyło wielu gości: rodzina, przyjaciele, znajomi a także przedstawiciele lokalnych władz, stowarzyszeń, twórców ludowych i muzeów. Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku Joanna Soja –Tońska powitała wszystkich przybyłych, odczytała list gratulacyjny od Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza oraz wręczyła go jubilatowi wraz z upominkiem. Następnie zebrani pospieszyli z życzeniami i gratulacjami, wręczono kwiaty i upominki. W imieniu Stowarzyszenia NASZA KRAJNA gratulacje oraz  podziękowanie za wieloletnią współpracę złożył na ręce benefisanta prezes Władysław Szyling.
Jubilatowi serdecznie gratulujemy dorobku artystycznego i życzymy wielu inspiracji do dalszego tworzenia. Liczymy także na to, że nadal wspólnie reprezentować będziemy nasz powiat na imprezach regionalnych i krajowych.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego