LGDNASZAKRAJNA

Idź do spisu treści

Menu główne

2015/2016

ARCHIWUM AKTUALNOŚCI

UWAGA! SZKOLENIA DLA OSÓB PROWADZĄCYCH DZIAŁANOŚĆ GOSPODARCZĄ I ZAINTERESOWANYCH PODJĘCIEM DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ.

Stowarzyszenie NASZA KRAJNA organizuje szkolenia pt.: „Przygotowanie wniosku oraz biznesplanu dla osób prowadzących działalność gospodarczą i zainteresowanych podjęciem działalności gospodarczej w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”.

Harmonogram szkoleń:
15 listopad 2016 r., Miejsko-Gminny Dom Kultury w Kamieniu Krajeńskim, ul. Sępoleńska 4, w godz. od 9:00-15:00
16 listopad 2016 r., Gminny Dom Kultury w Sośnie, Aleja Jana Pawła II 1, w godz. od 9:00-15:00
23 listopad 2016 r., Centrum Aktywności Społecznej w Sępólnie Krajeńskim, sala konferencyjna, ulica Jeziorna 6, w godz. od 9:00-15:00
24 listopad 2016 r., Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, ul. Pocztowa 2, w godz. od 9:00-15:00

Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci uczestnictwa w danym szkoleniu w biurze LGD Stowarzyszenia NASZA KRAJNA. Kontakt do nas:
telefony nr: 531 089 577, 884 001 997
poczta elektroniczna: biuro@naszakrajna.org  

Zgodnie z kryteriami oceny wniosków udział w szkoleniu premiowany jest przyznaniem punktów!
Szkolenia współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

I WARSZTATY KULINARNE I Z DECOUPAGE ZA NAMI!!!


Pierwsze warsztaty kulinarne oraz rękodzielnicze z decoupage organizowane przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 odbyły się w dniu 08 października w Gminnym Domu Kultury w Sośnie oraz w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie . Projekt „Integracje po Krajeńsku” to forma aktywizacji i integracji społecznej seniorów z młodym pokoleniem. Warsztaty kulinarne prowadzili: Pani Beata Tomaszewska – specjalista od kuchni tradycyjnej przygotowywanej ze zdrowej i ekologicznej żywności oraz Pan Rafał Kuczkowski- profesjonalny kucharz, który w radiu Weekend współprowadzi audycję kulinarną – „Radio od kuchni”. Moderowaniem warsztatów rękodzielniczych czyli z decoupage i lepienia w glinie zajmują się Panie Agnieszka Lach i Agata Urbańska - Krasowska.
Podczas warsztatów kulinarnych dzieci poznały tradycje i specjały kuchni regionalnej, delektowały się przetworami przyniesionymi przez seniorów. Wspólnie przygotowano potrawy takie jak: gołąbki jarskie oraz mięsne, pierogi gotowane i pieczone, kompot z jabłka i dyni z goździkiem, żurek na zakwasie, pstrąg pieczony w folii oraz roladę z karkówki. Każdy uczestnik wyrobił i upiekł swój chlebek z dynią oraz czarnuszką, a masło zrobione przez dzieci przypominało seniorom smak domowego masła z dzieciństwa.
Wiele satysfakcji uczestnikom warsztatów rękodzielniczych przyniosła możliwość tworzenia niepowtarzalnych wyrobów. Wybór materiałów i ozdób sprawił, że oryginalne zegary, pudełka na serwetki, talerzyki oraz świece sprawiały wrażenie ręcznie malowanych. Wyjątkowe i niepowtarzalne elementy dekoracyjne powstałe podczas zajęć będą z pewnością ozdobą każdego domu.

Wszyscy uczestnicy i ci starsi i młodsi byli zachwyceni formą warsztatów oraz efektami ich wspólnej pracy. Jak zapowiedzieli,  już z niecierpliwością czekają na kolejne spotkania.
Wszystkim bardzo dziękujemy i życzymy owocnych kolejnych warsztatów!
Zdjęcia w dziale: Galeria.Projekt „Integracje po Krajeńsku” współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Rodziny,  
Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.


INFORMACJA


Na stronie internetowej ARiMR, pod linkiem: http://www.arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/wnioski/prow-2014-2020/poddzialanie-192-wsparcie-na-wdrazanie-operacji-w-ramach-strategii-rozwoju-lokalnego-ki erowanego-przez-spolecznosc.html zostały zamieszczone INFORMACJE POMOCNICZE PRZY WYPEŁNIANIA BIZNESPLANU w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego PROW na lata 2014-2020.


INTEGRACJE PO KRAJEŃSKU

Zapraszamy mieszkańców naszego powiatu do udziału w projekcie "Integracje po Krajeńsku".
Formularz zgłoszeniowy jest do pobrania tutaj.


„DZIEŃ ŻURAWIA” 11.09.2016 R.
SYPNIEWO


W niedzielę 11 września przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie odbył się po raz drugi Festyn Przyrodniczo-Edukacyjny  pn. „DZIEŃ ŻURAWIA”. Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA tradycyjnie uczestniczyła w festynie zorganizowanym przez Krajeński Park Krajobrazowy wraz z Miejsko-Gminnym  Ośrodkiem Kultury w Więcborku, Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie oraz Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie.
Na uczestników czekało wiele atrakcji: zabawy i konkursy z nagrodami, znakowanie rowerów, stoiska z rękodziełem, liczne pokazy, w tym pokaz pracy psa policyjnego.
Wystawcy promowali przysmaki kulinarne i zapraszali do degustacji przygotowanych potraw. Przy stoiskach lokalnych ogrodników i sadowników można było zakupić sadzonki i sezonowe kwiaty, rośliny ozdobne.
Na naszym stoisku można było zasięgnąć informacji o realizowanej Strategii Rozwoju Kierowanej przez Społeczność na lata 2016-2023 i jej założeniach oraz skosztować pysznej zupy myśliwskiej. Podczas festynu rozdaliśmy ponad 50 ulotek informacyjnych.
Przez cały czas trwania festynu odbywały się Biegi Żurawia (technika dowolna) w różnych kategoriach wiekowych.
Przybyłym czas umilały występy artystyczne i koncert Folkowego Zespołu ZGAGAFARI.
Pogoda dopisała, więc każdy, kto wybrał się z rodziną do Sypniewa na pewno spędził czas miło i aktywnie. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i gratulujemy udanej imprezy!
Zdjęcia w dziale Galeria.


DOŻYNKI POWIATOWO-GMINNE 10.09.2016 R.
KAMIEŃ KRAJEŃSKI


W sobotę 10 września  Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA uczestniczyła  w Tegorocznych Dożynkach Powiatowo-Gminnych, które odbyły się  w Amfiteatrze nad jeziorem Mochel w Kamieniu Krajeńskim.
Piękne sobotnie popołudnie rozpoczęło  się tradycyjnie  przemarszem barwnego korowodu dożynkowego na czele z orkiestrą, przedstawicielami władz samorządowych, pocztów sztandarowych, delegacjami z pięknymi wieńcami żniwnymi oraz licznie przybyłymi rolnikami, dla których jest to okazja do dziękczynienia za zbiory i świętowania. Uroczystej mszy świętej dziękczynnej przewodniczył ksiądz dziekan Eugeniusz Pepliński. Starostowie dożynek  Irena Gustyn oraz Grzegorz Chylewski wręczyli bochen chleba gospodarzom dożynek czyli Staroście sępoleńskiemu oraz Burmistrzowi  Kamienia Krajeńskiego, którzy wspólnie z Burmistrzem Sępólna Kraj.   i Burmistrzem Więcborka rozdzielili go pomiędzy wszystkich gości.
Po mszy, wyróżniono i nagrodzono wzorowych rolników z terenu powiatu oraz podziękowano sołectwom za przygotowanie wieńców dożynkowych. Po części oficjalnej nadszedł czas na występy artystyczne, biesiadę śląską i zabawę.
Oprócz świeżo wypieczonego chleba nie brakowało innych lokalnych przysmaków kulinarnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, szkoły zawodowe z terenu powiatu oraz inne instytucje.  
Podczas dożynek udzielaliśmy zainteresowanym informacji na temat realizacji Strategii Rozwoju Kierowanej przez Społeczność na lata 2016-23, rozdaliśmy ponad 150 ulotek informacyjnych. Oprócz informacji przygotowaliśmy do degustacji dla naszych gości pachnącą zupą myśliwską oraz bigos, które przyciągnęły wielu smakoszy.
Dożynki w Kamieniu Krajeńskim, oprócz tradycyjnych obrzędów, obfitowały w atrakcje dla wszystkich uczestników uroczystości, także tych najmłodszych.

Zdjęcia dostępne w dziale Galeria.


UWAGA!

W związku z wejściem w życie rozporządzenia  Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 25 sierpnia 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 zostały  udostępnione nowe wzory dokumentów, które obowiązują od 3 września 2016 r. Informacja dotyczy osób, przedsiębiorców  i instytucji, które zamierzają ubiegać się o dofinasowanie w ramach naszej Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2015 - 2023. Nowe wzory dokumentów dostępne są tutaj.

DOŻYNKI POWIATOWO-GMINNE, SOBOTA 10 WRZESIEŃ 2016 R.

10 września 2016 r. w Kamieniu Krajeńskim w Amfiteatrze nad jeziorem Mochel odbędą się powiatowo - gminne dożynki.  Podczas dożynek będziemy udzielali informacji na temat realizacji Strategii Rozwoju Kierowanej przez Społeczeństwo na lata 2016-23. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości otrzymania dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej, dofinansowania istniejącej firmy, możliwości pozyskania funduszy na uatrakcyjnienie swojej miejscowości, pozyskania funduszy na cele statutowe dla organizacji pozarządowej, w której działasz. Zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska.  

DOŻYNKI WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO I DIECEZJI WŁOCŁAWSKIEJ W PIOTRKOWIE KUJAWSKIM, 28 SIERPIEŃ 2016 R.


W niedzielę Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA reprezentowała powiat sępoleński na Tegorocznych Dożynkach Województwa Kujawsko- Pomorskiego i Diecezji Włocławskiej, które odbyły się  28 sierpnia. Gospodarzem największego rolniczego święta w naszym województwie był Piotrków Kujawski w powiecie radziejowskim.
Upalny Dzień Święta Plonów rozpoczął się przemarszem tradycyjnego korowodu dożynkowego, następnie wręczono wyróżnienia dla zasłużonych rolników po czym odprawiono uroczystą mszę świętą dziękczynną pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Diecezji Włocławskiej Wiesława Alojzego Meringa.
Pięknie udekorowane stoiska kół gospodyń wiejskich, lokalnych grup działania, samorządów, producentów lokalnych wyrobów, rękodzielników oraz plantatorów promowały swoje regiony i zachęcały specjałami kulinarnymi.
Nasze stoisko o tematyce myśliwskiej z dzikiem i dziczyzną w roli głównej przyciągało wielu amatorów smaków, którzy mogli skosztować swojskiego chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym, kiełbasy z dziczyzny, gorącej zupy myśliwskiej, a także pasztetu, który niedawno otrzymał nagrodę Grand Prix w konkursie kulinarnym „Sępoleńskie Smaki” na tegorocznym Jarmarku św. Wawrzyńca. Nie zabrakło także naszego ciasta drożdżowego z wiśniami.
Naszą Krajnę prezentowaliśmy wspólnie z Panią Danutą Wańke, która na dożynki przygotowała potrawy i napoje kuchni krajeńskiej takie jak: szynka wędzona, chleb na serwatce, ciasto żyd, wino ziołowe oraz nalewki i syrop buraczany. Nasze stoisko było również miodem pachnące dzięki pasiece  państwa Haliny i Józefa Bondarczyk z Więcborka, którzy oferowali wszelakie miody, miody pitne oraz pyszne ciasto miodownik. Panie Irena Cichończyk, Teresa Kuczerepa i Aleksandra Banach z „Koła Igłą Malowane” z Więcborka udekorowały namiot, jak zwykle zresztą, pięknymi haftami, frywolitkami, które przykuwały uwagę wielu zwiedzających, zwłaszcza pań. Państwo Józef i Regina Walczak z Więcborka po raz kolejny reprezentowali nasz region z ludowym rękodziełem - rzeźbami aniołów i świątków. Wystrój stoiska, dekoracje, aranżacja, dobór materiałów to dzieło Pani Agnieszki Lach z Powiatowego Zespołu Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sępólnie Krajeńskim. Nieocenioną pomocą przy obsłudze odwiedzających stoisko wykazały się najmłodsze przedstawicielki Krajny czyli Jagoda i Marta.
Dzięki zaangażowaniu, pomocy i pasji uczestników wyjazdu na dożynki wojewódzkie, zajęliśmy II miejsce w Konkursie na Najciekawsze Stoisko. Cieszymy się, że po raz kolejny nasz
a inwencja została doceniona, a II miejsce w konkursie na szczeblu wojewódzkim sprawi, że  pozytywny wizerunek Krajny oraz wyjątkowe dziedzictwo kulinarne będzie rozpoznawane na coraz szerszym obszarze.
Wszystkim
, którzy nam pomogli serdecznie dziękujemy!
Zdjecia z dożynek dostępne są w dziale Galeria.


III GRAND PRIX POWIATU SĘPOLEŃSKIEGO SIATKÓWKI PLAŻOWEJ


Już trzeci raz w okresie wakacyjnym w powiecie sępoleńskim zorganizowano zawody sportowe siatkówki plażowej o mistrzostwo powiatu. Impreza przyciąga coraz więcej uczestników oraz miłośników piłki siatkowej.

Finał, czyli IV ostatni Turniej z cyklu III Grand Prix Powiatu Sępoleńskiego Siatkówki Plażowej Mężczyzn 2016 został rozegrany 21 sierpnia 2016 roku nad jeziorem Mochel w Kamieniu Krajeńskim. Niedzielne spotkanie zakończyło się uroczystym podsumowaniem cyklu podczas którego Starosta Sępoleński Jarosław Tadych podziękował wszystkim uczestnikom, sponsorom, przybyłym gościom, a zwycięzcom wręczył medale oraz Puchary, które ufundowało i przekazało Stowarzyszenie NASZA KRAJNA. W kalsyfikacji generalnej zwyciężyła para Kacper Bobrowski i Rafał Szopiński. Gratulujemy!   Więcborski Klub Motorowy zaprasza na zawody Mistrzostw Polski w motocrossie.


XII JARMARK ŚW. WAWRZYŃCA W SĘPÓLNIEDwunasty Jarmark św. Wawrzyńca tradycyjnie rozpoczął się przemarszem barwnego orszaku przedstawicieli różnych zawodów. Jak co roku była możliwość zakupienia rękodzieła artystycznego, swojskich wyrobów spożywczych u licznych wystawców. Na naszym stoisku udzielaliśmy informacji  na temat strategii Rozwoju Lokalnego. Kierowanego przez Społeczeństwo, którą będziemy realizować do 2023 roku. Podczas całego Jarmarku rozdaliśmy 50 ulotek informacyjnych.

W tym roku Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA wzięła udział w konkursie kulinarnym "Sępoleńskie smaki". Nasz pasztet myśliwski zdobył Grand Prix, chociaż konkurencja była bardzo silna. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe czapki.

INFORMACJA

W związku z realizacją „STRATEGII ROZWOJU LOKALNEGO KIEROWANEGO PRZEZ SPOŁECZNOŚĆ (LSR) Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA” w sobotę 13 sierpnia 2016 roku, podczas XII Jarmarku św. Wawrzyńca, przy stadionie miejskim w Sępólnie Krajeńskim, będziemy udzielać informacji o rodzajach przedsięwzięć i typach projektów na jakie będzie można pozyskać pomoc.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do naszego stoiska, gdzie będzie można uzyskać szczegółowe informacje o nowej wielofunduszowej Lokalnej Strategii Rozwoju.

INFORAMACJA


Na stronie internetowej www.mojregion.eu (zakładka PROW, aktualności) oraz na stronie internetowej www.arimr.gov (podstrona pobierz wnioski)  umieszczono zatwierdzone formularze wniosków o przyznanie pomocy, wnioski o płatność oraz umowy o przyznaniu pomocy niezbędnych do ubiegania się dofinansowanie w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020.

VI PIKNIK LEADER
RUNOWO KRAJEŃSKIE 04.06.2016 R.


W zeszłym roku, w Bachotku, w powiecie brodnickim Stowarzyszenie NASZA KRAJNA zwyciężyło w zmaganiach sportowo-sprawnościowych podczas V PIKNIKU LEADER organizowanego przez Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania Pojezierze Brodnickie". Tradycyjnie, zwycięzca organizuje kolejne spotkanie Lokalnych Grup Działania i instytucji, osób współpracujących z nimi, z terenu naszego województwa. Nasze stowarzyszenie we współpracy z Sekretariatem Regionalnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Kujawsko-Pomorskiego realizowało w dniach 3-4 czerwca br. projekt pn. „ VI Piknik LEADER” obejmujący organizację konferencji, konkurs na „Duże efekty 2007-2013” i imprezy plenerowej z rywalizacją sprawnościwą. Piknik zorganizowany został w cieniu ruin pałacu, na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Runowie Krajeńskim. Konferencja pn. "Dobre praktyki lat 2007 – 2013 jako instrument podnoszenia jakości wdrażanych projektów w ramach PROW 2014 - 2020", odbyła się 3 czerwca 2016 r. Podczas Pikniku ogłoszono wyniki konkursu „Duże efekty 2007-2013” polegającego na wyłonieniu najciekwszych projektów, zrealizowanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejsckich na lata 2007 - 2013 w ramach działania 413 Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów projektów i wręczyła nagrody. Nagrodzone zostały lokalne grupy działania oraz beneficjenci projektów:
- Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Południe za projekt „Realizacja filmu promującego atrakcje kulinarne Regionu Ziemi Dobrzyńskiej”,
-
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Północ za projekt „Wizyta Prezydencka u ziemian wąpielskich”
-
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Czarnoziem na Soli za projekt „Sienkiewiczówka”.
W
konkurencjach sportowych kolejność była następująca:
I
miejsce  zajęła reprezentacja Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemia Wąbrzeska i została gospodarzem przyszłorocznego Pikniku LEADER.
II miejsce
zajęło Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania Pojezierze Brodnickie”,
III miejsce wywalczyło Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania NASZA KRAJNA.
Wszyscy nagrodzeni otrzymali atrakcyjne nagrody.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli przy organizacji tak dużego przedsięwzięcia oraz wszystkim uczestnikom VI Pikniku LEADER.
Zdjęcia z imprezy zobaczyć można w Galerii.


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2014-2020, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

Treść opracowało Stowarzyszenie NASZA KRAJNA
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi


ZAPROSZENIE NA NADZWYCZAJNE WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA NASZA KRAJNA


Na podstawie § 21, ust. 5 oraz § 21, ust. 7, zwołuję Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia na dzień 10 czerwca 2016 roku (piątek), godz. 15.30 w Sępólnie Krajeńskim, ul. Jeziorna 6, II piętro, sala konferencyjna. Proponuję następujący porządek obrad:

1. Powitanie.
2. Wybór Przewodniczącego zebrania i Sekretarza.
3. Stwierdzenie quorum.
4. Przedstawienie porządku obrad.
5. Przedstawienie zmian w Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia NASZA KRAJNA na lata 2016 – 2023 wraz z załącznikami.
- podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia zmian w Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia NASZA KRAJNA
6. Wybory uzupełniające do Rady Decyzyjnej Stowarzyszenia NASZA KRAJNA.
7. Wolne wnioski.
8.  Zakończenie.


W imieniu zarządu Prezes Stowarzyszenia.

UMOWA RAMOWA

Miło nam poinformować, że „STRATEGIA ROZWOJU LOKALNEGO KIEROWANEGO PRZEZ SPOŁECZNOŚĆ (LSR) Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA” została wybrana do realizacji. Środki, którymi będziemy dysponować trafią między innymi na wsparcie działalności przedsiębiorstw, w tym inkubatorów przedsiębiorczości, rozbudowy publicznej infrastruktury, na dofinansowanie inwestycji przyczyniających się do rewitalizacji społeczno-gospodarczej oraz na aktywizację społeczną i zawodową mieszkańców, w tym tworzenie klubów samopomocy i świetlic środowiskowych. Łączny budżet strategii wynosi 14.761.051.96 zł.
W dniu 19 maja 2016 r. w toruńskim Centrum Kulturalno-Kongresowym „Jordanki” w Toruniu nastąpiło uroczyste podpisanie umowy o warunkach i sposobie realizacji strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność. W imieniu Stowarzyszania NASZA KRAJNA umowę podpisał Prezes Władysław Szyling oraz Skarbnik Krzysztof Zieliński.

Zdjęcia dostępne są w dziale Galeria.

KONKURS "LAUR KRAJEŃSKI 2015"

Senator RP Mieczysław Augustyn we współpracy z krajeńskimi Lokalnymi Grupami Działania tj. Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Krajna Złotowska, Stowarzyszeniem „Partnerstwo Dla Krajny i Pałuk”, Lokalną Grupą Działania KRAJNA NAD NOTECIĄ oraz Stowarzyszeniem NASZA KRAJNA ogłasza konkurs "Laur Krajeński 2015". "Laur Krajeński 2015" to konkurs na najciekawsze inicjatywy zrealizowane w 2015 roku w naszym subregionie. Celem konkursu jest zdynamizowanie działań na Krajnie, silniejszej motywacji liderów i wymiany najlepszych praktyk. Promując tych i to co najlepsze na Krajnie wniesiemy swój wkład w umacnianie tożsamości subregionu i jego integrację.
Najpóźniej do 17 czerwca br. należy zgłaszać inicjatywy i ludzi, którzy Państwa zdaniem zasługują na uhonorowanie „Laurem Krajeńskim 2015”.
Na wszelkie pytania dotyczące konkursu odpowie pan Witold Urbanowicz, tel. 503 138 691; biuro@mieczyslawaugustyn.pl

Poniżej zaproszenie, regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy do pobrania:

Zaproszenie
Regulamin konkursu

Formularz zgłoszeniowy

KONKURS „DUŻE EFEKTY 2007 -2013”

Stowarzyszenie NASZA KRAJNA oraz Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Kujawsko-Pomorskiego organizuje konkurs na najlepsze projekty złożone w odpowiedzi na konkursy ogłaszane przez Lokalne Grupy Działania w ramach działań: „Małe projekty”, „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013.
Celem konkursu jest wyróżnienie najlepszych projektów mających na celu rozwój obszarów wiejskich na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, złożonych w odpowiedzi na konkursy ogłaszane przez lokalne grupy działania w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Konkurs przeprowadzony zostanie  w następujących kategoriach projektów:
„Małe projekty”,
„Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”,
„Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”.
Konkurs dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2014-2020, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. W konkursie mogą brać udział projekty złożone w odpowiedzi na konkursy ogłaszane przez lokalną grupę działania, zwaną dalej „LGD”, które zostały wybrane do realizacji lokalnej strategii rozwoju w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Do udziału w konkursie kwalifikują się projekty zakończone i rozliczone.
Zasady udziału w konkursie oraz dokumentacje znajduje się w regulaminie, który jest do pobrania poniżej.
Regulamin konkursu:70 LECIE KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKIH W SOŚNIE


Koło Gospodyń Wiejskich z Sośna istnieje i działa już 70 lat. Z okazji tej okrągłej rocznicy w sobotę 23 kwietnia 2016 r. samorządowcy, organizacje i wspierający działania Pań złożyli Kołu Gospodyń Wiejskich w Sośnie życzenia kolejnych lat owocnej i satysfakcjonującej pracy społecznej na rzecz swojej wsi. W imieniu Stowarzyszenia NASZA KRAJNA życzenia złożył Prezes stowarzyszenia Władysław Szyling. Tradycyjnie nie mogło też zabraknąć słodkiej niespodzianki ze strony stowarzyszenia.

INFORMACJA


Fundusz Pożyczkowegy ECDF w Bydgoszczy informuje, że ruszył nabór wniosków do programu Pierwszy Biznes - Wsparcie w Starcie II dla województwa kujawsko-pomorskiego. Jest to program skierowany do studentów ostatniego roku studiów I i II stopnia, absolwentów szkół i uczelni wyższych do 4 lat od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego oraz osób bezrobotnych – pożyczka na założenie działalności gospodarczej w kwocie ok. 81 tys. zł oraz pożyczka na utworzenie stanowiska pracy ponad 24 tys. zł. Pożyczki są bardzo nisko oprocentowane (0,4375% w skali roku na dzień 05.03.2015). Programem zarządza BGK oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Biuro mieści się przy ul. Borowikowej 20, czynne jest w poniedziałki i w czwartki w godz. 9:30-17:30.
Informacje szczegółowe oraz dokumenty do pobrania umieszczone są na stronie http://www.ecdf.pl/podmiot/pozyczki


INFORMACJA

Stowarzyszenie Krajna Plus, działające na terenie powiatu sępoleńskiego, pozyskało dotację z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na realizację projektu „Akademia Lidera”. Celem projektu jest zwiększenie kompetencji społecznych i obywatelskich oraz inwencji i kreatywności 40 mieszkańców powiatu sępoleńskiego do końca 2016 r. poprzez ich udział w 16 godzinnych zajęciach warsztatowych oraz wyjeździe studyjnym. Utworzone zostaną cztery dziesięcioosobowe grupy uczestników, po jednej grupie w każdej gminie powiatu sępoleńskiego. Zajęcie odbywać się będą na terenie gminy, z której pochodzą uczestnicy. Uczestnikami projektu będą przede wszystkim lokalni liderzy rekrutowani spośród nowo wybranych  sołtysów i członków rad sołeckich. Uczestnikami warsztatów mogą być również liderzy młodych, działających nie dłużej niż dwa lata, organizacji pozarządowych lub grup nieformalnych.
Program warsztatów obejmował będzie zagadnienia takie jak:
1 Aktywizacja i partycypacja mieszkańców, rola liderów i organizacji w rozwoju miejscowości - 4 godziny
2 Zasoby lokalne – ocena i analiza - 4 godziny
3 „Moja miejscowość w przyszłości…” Strategia rozwoju sołectwa/Plan rozwoju miejscowości  - 4 godziny
4 Finansowanie inicjatyw lokalnych - 4 godziny
Dla uczestników projektu przewidziano także pomoc w przygotowaniu wniosków aplikacyjnych do instytucji udzielających dofinansowania.
W ramach projektu, uczestnicy odbędą wyjazd studyjny do miejscowości, których mieszkańcy postanowili zmienić swoje otoczenie i wspólnie zaangażować się w ich ożywienie, nadanie mu duszy.
Jeśli jesteś sołtysem, sołtyską lub pracujesz w radzie sołeckiej i zostałaś/eś wybrany przez mieszkańców wsi po raz pierwszy na obecną kadencję, jeśli do tego szukasz informacji, pomysłów i inspiracji do ożywienia swojej wsi to zgłoś się do udziału w projekcie.  Nabór potrwa do 15 kwietnia 2016 r. Udział w projekcie jest bezpłatny.
Kontakt, biuro projektu:  Zapisy w biurze Lokalnej Grupy Działania, ul. Jeziorna 6, 89-400 Sępólno Krajeńskie codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 8.00—15.00 (tel. 600 418 048 lub 887 918 439) adres e-mail: krajnaplus@wp.pl
Projekt „Akademia Lidera” współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Formuarz zgłoszeniowy:

SPOTKANIE ROBOCZE W SPRAWIE VI PIKNIKU LEADERA


W związku z przyznaniem przez Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dniu 20 stycznia br. wsparcia finansowego dla  projektu pn. „Piknik Leadera”, Zarząd Stowarzyszenia NASZA KRAJNA zaprosił władze samorządowe z terenu powiatu sępoleńskiego, przedstawicieli gminnych domów kultury oraz pracowników lokalnych samorządów na spotkanie organizacyjne, które odbyło się dnia 21 marca br. w sali konferencyjnej Centrum Aktywności Społecznej w Sępólnie Krajeńskim.
VI Piknik Leadera jest kontynuacją organizowanych od kilku lat, w różnych zakątkach województwa kujawsko – pomorskiego, spotkań przedstawicieli lokalnych grup działania będących okazją do wymiany doświadczeń i rywalizacji sportowej.
Piknik odbędzie się 4 czerwca 2016 r., a poprzedzony zostanie konferencją, w której uczestniczyć będą przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego w Toruniu oraz lokalnych grup działania z terenu naszego województwa.
Celem spotkania było zapoznanie samorządowców ze wstępnym harmonogramem konferencji oraz pikniku, oraz zaproszenie do włączenia się w organizację tego przedsięwzięcia poprzez promocję poprzez swoje kanały przekazu oraz zapewnienie co najmniej jednej atrakcji artystycznej/ kulturalnej/rozrywkowej podczas trwania Pikniku.

Wspólnie ustalono również rodzaje konkurencji w których podczas Pikniku będą brały udział LGD z terenu województwa kujawsko – pomorskiego.


Władze samorządowe na spotkaniu reprezentowali:
Jarosław Tadych – Starosta Sępoleński
Waldemar Stupałkowski – Burmistrz Sępólna Krajeńskiego
Waldemar Kuszewski – Burmistrz Więcborka
Wojciech Głomski – Burmistrz Kamienia Krajeńskiego
Leszek Stroiński – Wójt Sośna
Zarząd Stowarzyszenia NASZA KRAJNA reprezentowali:
Władysław Szyling – Prezes
Ewa Czapiewska – Siekierka - Wiceprezes

Zdjęcia dostępne w dziale Galeria.

KRAJEŃSKIE STOŁY WIELKANOCNE

W sobotę 19 marca br. odbyła się kolejna Powiatowa Wstawa Stołów Wielkanocnych. Tym razem spotkaliśmy się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie. Tradycyjnie już Koła Gospodyń Wiejskich, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku przygotowały mnóstwo przepysznych tradycyjnych dań i potraw związanych z okresem Wielkanocnym. Gminę Kamień Krajeński reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrówce, Gminę Sępólno Krajeńskie – Koło Gospodyń Wiejskich w Wiśniewie, Gminę Więcbork – Koło Gospodyń Wiejskich w Sypniewie a Gminę Sośno – Koło Gospodyń Wiejskich w Dębinach. Stoły uginały się pod ciężarem doskonale przyrządzonych i przystrojonych szynek, karkówek, pasztetów i nadziewanych jajek, mazurków, świątecznych bab, serników i tradycyjnej paschy. Nasze stoisko prezentowaliśmy wspólnie z Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie, a znalazły się na nim, oprócz tradycyjnych dań Wielkopostnych, również potrawy z dziczyzny. Degustacji towarzyszyły inne atrakcje m.in. wystawa ozdób i stroików świątecznych wykonanych przez lokalnych twórców (rękodzieło prezentowały Panie z Wielowiczka i Więcborka) oraz występ Zespołu Ludowego „Lutowianie” w biesiadnym repertuarze.

Zdjęcia dostępne w dziale Galeria.

WARSZTATY KULINARNE W ZESPOLE SZKÓŁ CENTRUM KSZTAŁCENIA ROLNICZEGO W SYPNIEWIE

Kolejne warsztaty kulinarne organizowane przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA odbyły się w dniach 17 i 18 marca w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego  w Sypniewie. Zgodnie z obietnicą daną Panu Dyrektorowi  Marianowi  Basie, zawitaliśmy do Sypniewa  z warsztatami poświęconymi dziczyźnie. Do dyspozycji uczestników była obfita ilość mięsa z dzika, jelenia i sarny. W rozpoczęciu warsztatów uczestniczył Władysław Szyling, Prezes Stowarzyszenia NASZA KRAJNA. Warsztaty składały się z części teoretycznej i praktycznej. Panel teoretyczny poprowadził Paweł Toczko, który zapoznał uczestników z tematyką pozyskiwania mięsa, wstępnej obróbki, walorach żywieniowych i smakowych, a także na temat przetwórstwa z dziczyzny. Piotr Skibicki, profesjonalny kucharz, zapoznał uczestników z informacjami dotyczącymi niezbędnego minimum dla gastronomii i przetwórstwa. Panel praktyczny obejmował wspólne przygotowywanie z Panem Piotrem m.in. bigosu i forszmaku. Dodatkowo uczestnicy warsztatów przygotowali potrawy na odbywającą się w dniu 19 marca Powiatową Wystawę Stołów Wielkanocnych. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z przeprowadzonego szkolenia i, jak zapowiedzieli,  już z niecierpliwością czekają na kolejny cykl warsztatów.


Zdjęcia dostępne w dziale Galeria.

WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA NASZA KRAJNA9 marca 2016 r. w  Sępólnie Krajeńskim, w budynku Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Jeziornej 6, w sali konferencyjnej odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia.  Spotkanie odbyło się zgodnie z zaproponowanym porządkiem obrad. Przybyli na spotkanie członkowie zapoznali się ze sprawozdaniami z działalności za 2015 r. Komisji Rewizyjnej, Rady Decyzyjnej oraz Zarządu Stowarzyszenia NASZA KRAJNA. Po zapoznaniu się ze sprawozdaniami zebrani jednogłośnie udzielili absolutorium zarządowi oraz zatwierdzili sprawozdanie finansowe stowarzyszenia. Walne zebranie podjęło także decyzję o przeznaczeniu zysków z 2015 r. na działalność statutową w roku 2016 r.

Zdjęcia dostępne w dziale Galeria.


ZAPROSZENIE NA WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA NASZA KRAJNA


Na podstawie § 21, ust. 4, zwołuję Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia na dzień
9  marca 2016 roku (środa), godz. 15 30 w Sępólnie Krajeńskim, ul. Jeziorna 6, II piętro sala konferencyjna.
Proponuję następujący porządek obrad:

- Powitanie.
-  Wybór Przewodniczącego zebrania i Sekretarza.
-  Stwierdzenie quorum.
-  Przedstawienie porządku obrad.
- Przedstawienie sprawozdania z działalności Rady Decyzyjnej za rok 2015.
podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z działalności Rady Decyzyjnej Lokalnej  Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA za okres od 01.01.2015 do 31.12.2015.
- Przedstawienie sprawozdania Komisji Rewizyjnej dot. oceny działalności Stowarzyszenia w roku 2015.
podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z działalności Komisji Rewizyjnej Lokalnej  Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA za okres          od 01.01.2015 do 31.12.2015.
- Przedstawienie sprawozdania z działalności Zarządu Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA  KRAJNA za rok 2015.
podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z działalności Zarządu Lokalnej Grupy  Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA za okres od 01.01.2015     do 31.12.2015.
- Przedstawienie bilansu i sprawozdania finansowego za rok 2015;
podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia  NASZA KRAJNA za okres od 01.01.2015 do 31.12.2015;
podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA za rok 2015.
podjęcie uchwały w sprawie wyniku finansowego za 2015 rok Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA;
-  Wolne wnioski.
-  Zakończenie.
Projekty uchwał: ; ; ; ; ;


INFORMACJA


Informujemy, że w dniu 31 grudnia 2015 r. (czwartek) biuro Stowarzyszenia NASZA KRAJNA będzie nieczynne. Dzień ten został wyznaczony jako dzień wolny od pracy dla pracowników Stowarzyszenia na podstawie art. 130 § 2 ustawy kodeksu pracy z uwagi na przypadające w sobotę 26 grudnia 2015 roku święto.

SZANOWNI MIESZKAŃCY POWIATU SĘPOLEŃSKIEGO!

Prace nad przygotowaniem Lokalnej Strategii Rozwoju dla Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA zostały ukończone. W związku z tym serdecznie zapraszamy do konsultowani całego dokumentu. Na Państwa opinie czekamy w dniach 21.12.2015 - 24.12.2015 r.
W celu otrzymania Lokalnej Strategii Rozwoju prosimy o przysłanie na nasz adres e-mail: biuro@naszakrajna.org wiadomości z imieniem, nazwiskiem lub nazwą firmy i adresem zamieszkania lub siedziby firmy.

ZAPRASZAMY DO KONSULATCJIW związku z trwającymi pracami nad przygotowaniem Lokalnej Strategii Rozwoju dla Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA serdecznie zapraszamy do konsultowania:
- diagnozy i analizy SWOT
- celów i wskaźników
- kryteriów wyboru operacji
-  monitoringu i ewaluacji
- planu komunikacji

Uwagi prosimy zgłaszać na załączonym formularzu karta uwag. Na Państwa uwagi i sugestie zgłoszone czekamy do 18 grudnia 2015 r.
Do pobrania:

Diagnoza i analiza SWOT:
Cele i wskażniki:

Kryteria wyboru operacji:

Monitorowanie i ewaluacji:

Plan komunikacji:

Karta uwag:


KRAJEŃSKIE STOŁY WIGILIJNE
12 GRUDZIEŃ 2015 R.


W sobotę 12 grudnia br. odbyły się kolejne Krajeńskie Stoły Wigilijne. Tym razem spotkaliśmy się w Wiejskim Domu Kultury w Dąbrówce. Swój kunszt kulinarny, przywiązanie do tradycji i przywiązanie do lokalnych wyrobów prezentowały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich w Zakrzewskiej Osadzie, Zamartem, Radońsku, Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Sośno, zrzeszone w Stowarzyszeniu Kobiet „SERCA WSI” oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie. Nasze stoisko prezentowaliśmy wspólnie z uczestniczkami warsztatów kulinarnych, które odbyły się dzień wcześniej w Kamieniu Krajeńskim oraz p. Agnieszką Lach z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego. Degustacji towarzyszyły inne atrakcje min. wystawa ozdób i stroików świątecznych wykonanych przez lokalnych twórców i Koła Gospodyń Wiejskich oraz występy artystyczne zespołów Wiejskiego Domu Kultury w Dąbrówce.
Zdjęcia dostępne
w dziale Galeria.

WARSZTATY KULINARNE Z DZICZYZNY,
11 GRUDZIEŃ 2015 R.


Warsztaty kulinarne z dziczyzny zrealizowało Stowarzyszenie NASZA KRAJNA, przy współpracy z Krajową Siecią Obszarów Wiejskich. Tym razem gościliśmy po raz pierwszy w Kamieniu Krajeńskim.  Pod czujnym okiem kucharza Piotra Skibickiego, Panie zgłębiały tajniki wydobywania smaku z mięsa  z dziczyzny. Na warsztatach  przygotowano między innymi forszmak myśliwski, bigos na dziczyźnie, gulasz z dziczyzny, zrazy z dziczyzny. Przygotowane przez uczestniczki warsztatów potrawy zaprezentowane zostały podczas Krajeńskich Stołów Wigilijnych, które odbyły się w Dąbrówce w gminie Kamień Krajeński.
Zdjęcia dostępne w dziale GaleriaEuropejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Projekt dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2014-2020,
z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Warsztaty zorganizowało Stowarzyszenie NASZA KRAJNA
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

ZAPROSZENIE NA NADZWYCZAJNE WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA NASZA KRAJNA


Na podstawie § 21 ust. 5 oraz § 21 ust. 7 statutu Stowarzyszenia, zwołuję Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia NASZA KRAJNA na dzień 28 grudnia 2015 roku (poniedziałek), godz. 15.30,  w Sępólnie Krajeńskim, ul. Jeziorna 6, II piętro Sala Konferencyjna.
Proponuję następujący porządek obrad:

1. Powitanie.
2. Wybór Przewodniczącego zebrania i Sekretarza.
3. Stwierdzenie quorum.
4. Przedstawienie porządku obrad.
5. Przedstawienie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia NASZA KRAJNA na lata 2016 – 2023 wraz z załącznikami.
- podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia NASZA KRAJNA
6. Przedstawienie Regulaminu Rady Decyzyjnej wraz z załącznikami
- podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Regulaminu Rady Decyzyjnej.
7. Wolne wnioski.
8.  Zakończenie.


W imeniu Zarządu Prezes Władysław Szyling

KONSULTACJE


W związku z trwającymi pracami nad przygotowaniem Lokalnej Strategii Rozwoju dla Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA serdecznie zapraszamy do konsultowania częśći dokumentu dotyczącej monitoringu i ewaluacji. Uwagi prosimy zgłaszać na załączonym formularzu karta uwag. Na Państwa uwagi i sugestie zgłoszone na załączonym formularzu czekamy do 9 grudnia 2015 r.
Do pobrania:
Monitoring i ewaluacja:  
Karta uwag:

ZAPROSZENIE


Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA  wraz z Powiatem Sępoleńskim oraz Gminą Kamień Krajeński mają zaszczyt zaprosić mieszkańców na powiatową prezentację Krajeńskich Stołów Wigilijnych, która odbędzie się 12 grudnia 2015 r. w Wiejskim Domu Kultury w Dąbrówce, ul. Główna 7, gmina Kamień Krajeński. Zaczynamy o godzinie 11.


WARSZTATY RĘKODZIELNICZE


Rękodzieło przeżywa swój złoty wiek. Powtarzalne, masowe produkty z sieciowych sklepów nie zaspokajają gustów coraz większej grupy osób, które zaczynają szukać produktów oryginalnych z elementami regionalnymi wykonanych z lokalnych produktów i materiałów. To napędza modę na rodzimych lokalnych producentów i towary rękodzielnicze. Przedmioty wykonane estetycznie, pomysłowo, zrobione w niewielkich partiach i z największą starannością i precyzją, mają dużą szansę znaleźć nabywcę. Specyfiką rynku rękodzieła jest to, że wystarczą niewielkie nakłady finansowe, zdolności manualne i głowa pełna pomysłów by zacząć tworzyć coś unikalnego. Nic nie stoi na przeszkodzie, by początkowa zabawa w rękodzieło przerodziła się w satysfakcjonujące także pod względem finansowym przedsięwzięcie. Obecnie wielu twórców żyje tylko i wyłącznie dzięki pracy swoich rąk. Projekt realizowany przez Stowarzyszenie NASZA KRAJNA, przy współpracy z Krajową Siecią Obszarów Wiejskich ma celu pomoc w odnalezieniu w sobie pasji i dodatkowo możliwości zarabiania na niej. Warsztaty z decoupagu, które odbyły się w Wąwelnie i Wilkowie, oraz warsztaty z wykonywania ozdobnych kartek okolicznościowych przeprowadzone w Dorotowie miały na celu dać uczestnikom pogląd na wyżej wymienione zagadnienia.

Zdjęcia z warsztatów dostępne w dziale: GaleriaEuropejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Projekt dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2014-2020,

z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Warsztaty zorganizowało Stowarzyszenie NASZA KRAJNA
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

KONSULTACJE


W związku z trwającymi pracami nad przygotowaniem Lokalnej Strategii Rozwoju dla Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA serdecznie zapraszamy do konsultowania dokumentów: kryteria wyboru operacji oraz planu komunikacji. Uwagi prosimy zgłaszać na załączonym formularzu karta uwag. Na Państwa uwagi i sugestie zgłoszone na załączonym formularzu czekamy do 9 grudnia 2015 r.
Do pobrania:
Kryteria wyboru operacji:
 
Plan Komunikacji:

Karta uwag:


KONSULTACJE

Poniżej zamieszczamy zestawienie uwag mieszkańców obszaru Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA do analizy SWOT oraz celów Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020 zgłoszonych podczas konsultacji społecznych. Przesłane uwagi skonsultowane zostały z grupą roboczą ds. LSR.  Poniższe zestawienie zawiera odpowiedzi grupy roboczej do zgłoszonych uwag, zgodnie z którymi konsultowane dokumenty zostały przeredagowane. Jednocześnie serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy poświęcili swój czas na analizę dokumentów. Bardzo liczymy na włączenie się Państwa w kolejne etapy budowania Lokalnej Strategii Rozwoju. Mamy nadzieję, że dzięki wspólnym wysiłkom stworzymy dobry plan działania na kolejne lata.
Zestawienie uwag do analiz SWOT oraz celów LSR:


ZAPRASZAMY NA WARSZTATY KULINARNE ORAZ RĘKODZIELNICZE


Stowarzyszenie NASZA KRAJNA przy współpracy z Krajową Siecią Obszarów Wiejskich, zaprasza na warsztaty rękodzielnicze i kulinarne. Uczestnictwo w warsztatach rękodzielniczych i kulinarnych jest bezpłatne. Warsztaty obejmować będą spotkania o tematyce: ozdabianie techniką decoupage, tworzenie ozdobnych kartek okolicznościowych oraz przygotowywanie potraw z dziczyzny.

20 listopada 2015 r. w świetlicy wiejskiej w Wąwelnie, gmina Sośno odbędą się warsztaty z decoupage - zgłoszenia można przesyłać do 18 listopada 2015 r.
28 listopada 2015 r. w świetlicy wiejskiej w Wilkowie, gmina Sępólno Krajeńskie odbędą się warsztaty z decoupage - zgłoszenia można przesyłać do 26 listopada 2015 r.
4 grudnia 2015 r. w świetlicy wiejskiej w Dorotowie, gmina Więcbork odbędą się warsztaty z tworzenia ozdobnych kartek okolicznościowych – zgłoszenia można przesyłać do 2 grudnia 2015 r.
11 grudnia 2015 r. w Domu Kultury w Kamieniu Krajeńskim odbędą się warsztaty kulinarne z dziczyzny – zgłoszenia można przesyłać do 9 grudnia 2015 r.
Warsztaty skierowane są w szczególności do osób planujących prowadzić działalność w zakresie rękodzieła. Szczególnie mile widziane będą kobiety w wieku do 60 lat, które dotychczas  nie brały udziału w warsztatach tego typu organizowanych przez Stowarzyszenie NASZA KRAJNA. W przypadku większej ilości chętnych decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Formularz zgłoszeniowy do pobrania:

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Projekt dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2014-2020, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Warsztaty zorganizowało Stowarzyszenie NASZA KRAJNA
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi


ZAPROSZENIE NA NADZWYCZAJNE WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA NASZA KRAJNA


Na podstawie § 21, ust. 5 oraz § 21, ust. 8 statutu Stowarzyszenia, zwołuję Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia NASZA KRAJNA na dzień 17 listopada 2015 roku (wtorek),
godz. 15.30, w Sępólnie Krajeńskim, ul. Jeziorna 6, II piętro Sala Konferencyjna.

Proponuję następujący porządek obrad:
1. Powitanie.
2. Wybór Przewodniczącego zebrania i Sekretarza.
3. Stwierdzenie quorum.
4. Przedstawienie porządku obrad.
5. Przedstawienie zmian Statutu Stowarzyszenia NASZA KRAJNA.
 - podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Statutu Stowarzyszenia NASZA KRAJNA
6. Wybory Rady Decyzyjnej Stowarzyszenia NASZA KRAJNA
7. Wolne wnioski.
8. Zakończenie.

W imeniu Zarządu Prezes Władysław Szyling

Zapraszamy do udziału w konsultacjach!

Szanowni Państwo,

W związku z trwającymi pracami nad tworzeniem Lokalnej Strategii Rozwoju w dniu 28-10-2015 o godz. 10:00 w Centrum Aktywności Społecznej w Sępólnie Krajeńskim (ul. Jeziorna 6) odbyło się spotkanie konsultacyjne. Spotkanie poświęcone było podsumowaniu wyników analizy SWOT, opracowaniu celów i kluczowych przedsięwzięć na podstawie danych zebranych podczas spotkań z mieszkańcami, konsultacji w biurze LGD, zebranych ankiet i fiszek projektowych.
Przedstawiamy Państwu projekt analizy SWOT, czyli mocne i słabe strony obszaru Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA oraz szanse i zagrożenia wpływające na ten obszar z zewnątrz. Do pobrania poniżej również projekt celów.  Powyższe dokumenty uwzględniają uwagi  zgłoszone podczas otwartych konsultacji społecznych, które odbywały się w gminach członkowskich LGD.
Wszystkich zainteresowanych udziałem w konsultacjach zachęcamy do zapoznania się z projektem SWOT oraz projektem celów i do zgłaszania uwag na załączonym formularzu konsultacji. Uwagi do projektów można zgłaszać drogą mailową, pocztową lub osobiście.

Na uwagi i  sugestie czekamy do 6 listopada br,. do godz. 15:30.
Zapraszamy do udziału w konsultacjach!
Dane kontaktowe:
Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA
ul. Jeziorna 6
89 – 400 Sępólno Krajeńskie
Adres mail: biuro@naszakrajna.org
Nr telefonu: 531 089 577

Do pobrania:
Karta uwag (analiza SWOT, cele):
Diagram wizja, misja, cele:

Analiza SWOT:

Konsultacje w sprawie wyodrębnienia i identyfikacji grup defaworyzowanych

Dnia  23 października 2015 r. o godz. 10:00, w  Centrum Aktywności Społecznej w Sępólnie Krajeńskim, ul. Jeziorna 6 odbyło się spotkanie poświęcone analizie SWOT w zakresie wyodrębnienia i identyfikacji grup defaworyzowanych W spotkaniu wzięły udział następujące osoby:
- Izabela Szmaglińska – Zastępca Dyrektora Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Więcborku,
- Elżbieta Maziarz – Rudnik – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sępólnie Krajeńskim z siedzibą w Więcborku
- Karolina Kraszewska – Kierownik Działu Pomocy Rodzinie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sępólnie Krajeńskim z siedzibą w Więcborku
- Monika Theis – pracownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sośnie
- Piotr Bukolt – Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Sępólnie Krajeńskim
Grupa defaworyzowana została określona na podstawie wyników zapisów analizy SWOT, oraz uwag i opinii zebranych od uczestników spotkania w postaci wypełnionych ankiet.
Za najbardziej defaworyzowane grupy na obszarze LSR uznano  osoby „Długotrwale bezrobotni i bezrobotni z krótkimi okresami zatrudnienia” , „Nisko opłacani pracownicy i ubodzy” , „Zatrudnieni w niepewnych warunkach i na miejscach pracy nie wymagających kwalifikacji (starsi pracownicy, niechronieni kodeksem pracy)” , „Umysłowo i fizycznie upośledzeni i niesprawni” , ” Odbiorcy pomocy społecznej” , „Uzależnieni od substancji psychoaktywnych” , „Potrzebujący, ale nie uprawnieni do pomocy społecznej”.
Grupa „Długotrwale bezrobotni i bezrobotni z krótkimi okresami zatrudnienia” defaworyzowana jest ze względu na „mniej możliwości ekonomicznych i niższa pozycja ekonomiczna” , „mniejsze możliwości edukacyjne, zawodowe, wypoczynku itp.” , „społeczne naznaczanie (napiętnowanie) i praktyki dyskryminujące”.
Grupa „Nisko opłacani pracownicy i ubodzy” defaworyzowana jest ze względu na „mniejsze możliwości edukacyjne, zawodowe, wypoczynku itp.”, „mniej możliwości ekonomicznych i niższa pozycja ekonomiczna”  ponadto „mniej możliwości wyboru, a więcej ograniczeń” , „społeczne naznaczanie (napiętnowanie) i praktyki dyskryminujące”  oraz „mniej praw a więcej obowiązków”.
Grupa „Zatrudnieni w niepewnych warunkach i na miejscach pracy nie wymagających kwalifikacji (starsi pracownicy, niechronieni kodeksem pracy)” defaworyzowana jest ze względu na  „mniej możliwości ekonomicznych i niższa pozycja ekonomiczna”, „mniej możliwości wyboru, a więcej ograniczeń”, „mniej praw a więcej obowiązków”  ponadto „mniejsze możliwości edukacyjne, zawodowe, wypoczynku itp.”  oraz „społeczne naznaczanie (napiętnowanie) i praktyki dyskryminujące” .
Grupa „Umysłowo i fizycznie upośledzeni i niesprawni” defaworyzowana jest ze względu na ”mniej możliwości wyboru, a więcej ograniczeń”, „mniejsze możliwości edukacyjne, zawodowe, wypoczynku itp.”, „społeczne naznaczanie (napiętnowanie) i praktyki dyskryminujące”, „pozbawienie władzy i dostępu do podejmowania decyzji”, „większe narażenie na skutki społecznych nacisków i kryzysów”, „dyskryminacja prawna”, „mniej możliwości ekonomicznych i niższa pozycja ekonomiczna”.
Grupa ” Odbiorcy pomocy społecznej” defaworyzowana jest ze względu na „mniej możliwości ekonomicznych i niższa pozycja ekonomiczna”, „mniejsze możliwości edukacyjne, zawodowe, wypoczynku itp.”, „społeczne naznaczanie (napiętnowanie) i praktyki dyskryminujące”  oraz „większe narażenie na skutki społecznych nacisków i kryzysów”.
Grupa „Uzależnieni od substancji psychoaktywnych” defaworyzowana jest ze względu na ”mniej możliwości wyboru, a więcej ograniczeń”, „większe narażenie na skutki społecznych nacisków i kryzysów”, „społeczne naznaczanie (napiętnowanie) i praktyki dyskryminujące”, „mniejsze możliwości edukacyjne, zawodowe, wypoczynku itp.”, „mniej możliwości ekonomicznych i niższa pozycja ekonomiczna”, „pozbawienie władzy i dostępu do podejmowania decyzji”.
Grupa „Potrzebujący, ale nie uprawnieni do pomocy społecznej” defaworyzowana jest ze względu na „mniejsze możliwości edukacyjne, zawodowe, wypoczynku itp.”, „mniej możliwości ekonomicznych i niższa pozycja ekonomiczna”, „większe narażenie na skutki społecznych nacisków i kryzysów”,  „mniej możliwości wyboru, a więcej ograniczeń”, „mniej praw a więcej obowiązków”, „dyskryminacja prawna”.
Pozostałe grupy uznano za mniej liczebne i istotne dla obszaru LSR (niska reprezentacja takich grup).


Czy się z tym zgadzasz?

Do 6 listopada do godz.  15:30 czekamy na uwagi, opinie, sugestie (formularz uwag do pobrania poniżej). Napisz do nas: biuro@naszakrajna.org, przyjdź do biura: Jeziorna 6, Sępólno Krajeńskie.  
Spotkanie było częścią trwających konsultacji społecznych, których celem jest opracowanie Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020 Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA.

Do pobrania: formularz do kunsultacji społecznych


Spotkanie w spawie analizy SWOT, celów i wskaźników do Lokalnej Strategii Rozwoju


W związku z pracami nad tworzeniem Lokalnej Strategii Rozwoju w dniu 28-10-2015 o godz. 10:00 w Centrum Aktywności Społecznej w Sępólnie Krajeńskim (ul. Jeziorna 6) odbędzie się spotkanie konsultacyjne. Spotkanie poświęcone będzie podsumowaniu wyników analizy SWOT, opracowaniu celów i kluczowych przedsięwzięć na podstawie danych zebranych podczas spotkań z mieszkańcami, konsultacji w biurze LGD, zebranych ankiet i fiszek projektowych.

Spotkanie ws. wyodrębnienia i identyfikacji grup defaworyzowanych


W związku z trwającymi pracami związanymi z przygotowaniem Lokalnej Strategii Rozwoju dla Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA, serdecznie zapraszamy przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej, urzędu pracy, centrum pomocy rodzinie, przedstawicieli klubów seniora, klubów młodzieżowych – wszystkich instytucji, które zajmują się problematyką osób bezrobotnych, osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, działających na polu aktywizacji zawodowej i społecznej na spotkanie, które chcemy poświęcićanalizie SWOT w obszarze problematyki społecznej ze szczególnym uwzględnieniem grup zagrożonych wykluczeniem społecznymi oraz osób pozostających bez zatrudnienia i tym samymzdefiniować grupę defaworyzowanąz obszaru działania LGD.
Spotkanie odbędzie się 23.10.2015 r., tj. piątek, o godz. 10:00, w Centrum Aktywności Społecznej w Sępólnie Krajeńskim, ul. Jeziorna 6 (sala konferencyjna II p.).

Podpisanie porozumienia w sprawie projektu współpracy


W dniu 2 października 2015 roku w Nakle nad Notecią podpisano porozumienie dotyczące realizacji projektu "Cztery pory roku na Krajnie". Jest ono podstawą planowania i realizacji projektu współpracy pomiędzy czterema krajeńskimi Lokalnymi Grupami Działania. Sygnatariuszami porozumienia byli: Przemysław Kurdzieko i Henryk Dobrosielski - Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krajna Złotowska, Kamila Radzka - Januszewska - Stowarzyszenie Partnerstwo dla Krajny i Pałuk, Karol Jagodziński i Jan Mrotek - Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krajna nad Notecią, Władysław Szyling i Krzysztof Zieliński - Stowarzyszenie Nasza Krajna. Celem projektu jest promocja potencjału historycznego, kulturowego i przyrodniczego obszaru Krajny. W ramach tego celu planowane jest m.in. opracowanie leksykonu Krajny, aplikacji mobilnej oraz szeroko pojęta edukacja regionalna dzieci i młodzieży. Projektem opiekował się będzie zespół, w skład którego weszli: Marek Romaniec - koordynator, Paweł Michalski, Monika Żydek, Karol Jagodziński, Sławomir Rekowski. Kolejnymi etapami będzie opracowanie szczegółów projektu i zaplanowanie budżetu, umieszczenie projektu w strategiach wszystkich partnerów, a po wyborze strategii do realizacji wdrożenie projektu.
Zdjęcia w Galerii.

V Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich

Koło Gospodyń Wiejskich z Wiśniewki udało się do Lichenia, by zaprezentować swoją działalność, a przy okazji uroki Krajny na V Ogólnopolskim Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich. Stowarzyszenie NASZA KRAJNA zaopatrzyła reprezentantki KGW z naszego regionu w publikację kulinarną "Kulinarne Pejzaże Krajny" oraz w mini przewodnik po trasach nordic walking "Piechotą przez Bory Tucholskie, Krajnę i Pałuki", które cieszyły się dużą popularnością. Na imprezę przybyły gospodynie a wraz z nimi rolnicy i sadownicy z całego kraju.
Nadesłane przez KGW Wiśniewka zdjęcia znajdują się w Galerii.

INFORMACJA

Informujemy, że Kujawsko-Pomorski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w związku z planowanym naborem wniosków w ramach

Działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” PROW 2014-2020

zaprasza na szkolenie dla potencjalnych Wnioskodawców tego działania, które odbędzie się w MGOK w Więcborku (sala Krajeńska)22 września br. początek szkolenia o godz. 10.00. W trakcie szkolenia pracownicy Agencji będą udzielać informacji dotyczących zasad przyznawania pomocy, sposobu wypełniania wniosku oraz koniecznych załączników.

Sptkanie projekt współpracy
16 wrzesień 2015 r.

W dniu 16.09.2015 w Centrum Aktywności Społecznej w Sępolnie Krajeńskim spotkali się przedstawiciele Lokalnych Grup Działania obejmujących swoim zasięgiem obszar historycznej Krajny. Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk reprezentowały: wiceprezes Barbara Jasińska i dyrektor biura Dorota Stanek, Lokalną Grupę Działania Krajna Złotowska prezes Przemysław Kurdzieko i dyrektor biura Marek Romaniec. Ze Stowarzyszenia LGD Krajna Nad Notecią przybył prezes Karol Jagodziński. Stowarzyszenie NASZA KRAJNA reprezentowali prezes Władysław Szyling, wiceprezes Ewa Czapiewska – Siekierka oraz skarbnik Krzysztof Zieliński wraz z pracownikami biura stowarzyszenia. W spotkaniu uczestniczył również Burmistrz Sępólna Krajeńskiego Waldemar Stupałkowski. Celem spotkania było ustalenie założeń projektu współpracy pomiędzy krajeńskimi lokalnymi grupami działania. Głównym założeniem jest promocja potencjału historycznego, kulturowego i przyrodniczego obszaru Krajny. Pierwszym etapem ma być zebranie jak najszerszego zasobu wiedzy dotyczącego przedmiotowego terenu. Kolejnym zapewnienie szerokiego dostępu do tej wiedzy z zastosowaniem metod tradycyjnych jak i multimediów. Ponadto szczególny nacisk ma zostać położony na budowanie więzi ludzi młodych z „Małą Ojczyzną”. Zwieńczeniem spotkania było podpisanie Listu Intencyjnego inicjującego przygotowanie wspólnego projektu przez zgromadzonych przedstawicieli zarządów krajeńskich lokalnych grup działania. Projekt planowany jest do dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zdjęcia dostępne w dziale Geleria.

Kujawsko-Pomorskie Dożynki Wojewódzkie 2015
Kowalewo Pomorskie


Tegoroczne Dożynki Wojewódzkie odbyły się w Kowalewie Pomorskim. Miasteczko w powiecie golubsko-dobrzyńskim było w tym roku w niedzielę 6 września gospodarzem tego rolniczego święta. Mszy św. przewodniczył Ordynariusz Diecezji Toruńskiej Ks. Bp Andrzej Suski.  Był też tradycyjny korowód, rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie wyróżnień zasłużonym rolnikom.  Nie zabrakło kół gospodyń, producentów lokalnych wyrobów oraz plantatorów, którzy chcieli pokazać się ze stoiskami na dożynkach. Nasze stoisko przygotowaliśmy wspólnie z Zespołem „Lutowianie” z Lutowa, którzy swoim śpiewem uświetniali imprezę. Państwo Józef i Halina Bondarczyk z Więcborka przyjechali ze słodką ofertą różnorakich miodów. Panie Irena Cichończyk i Aleksandra Banach z „Koła Igłą Malowane” z Więcborka prezentowały, jak zwykle zresztą, piękne hafty, które przykuwały uwagę wielu zwiedzających. Natomiast Państwo Józef i Regina Walczak z Więcborka po raz kolejny reprezentowali nasz region z ludowym rękodziełem - rzeźbami aniołów i świątków.   Spragnieni regionalnych smaków mogli skosztować swojskiego chleba ze smalcem, ogórków, kiełbasy z dziczyzny, pasztetu, a także gorącej zupy myśliwskiej. Amatorów słodkości częstowaliśmy ciastem drożdżowym. Nasze stoisko wyróżniało się wystrojem myśliwskim, zapachem pysznej zupy i muzyką zespołu ludowego „Lutowianie”.

Zdjęcia dostępne w dziale Geleria.

KULTURA W SZCZERYM POLU


Nieformalna grupa "Kultura w szczerym polu" działająca w Wymysłowie i Dorotowie ponownie otrzyma za naszym pośrednictwem dotację z Banku Zachodniego WBK w konkursie "Tu mieszkam tu zmieniam". Tym razem dotacja zostanie przeznaczona na piec chlebowy, który w przyszłym roku stanie na terenie świetlicy wiejskiej w Dorotowie! Można dodatkowo oddać głos na nasz projekt w głosowaniu internautów. Trzy projekty, które uzyskają największą ilość głosów otrzymają dodatkową nagrodę finansową. Prosimy o głosowanie na projekt "Kultura w szczerym polu" z Sępólna Krajeńskiego z LGD Stowarzyszenie NASZA KRAJNA. Głosowanie potrwa do 6 września.
http://www.bzwbk.pl/informacje-o-banku/granty/glosowanie.html

INFORMACJA O ODSTĄPIENIU
od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko


„ZBIERZCIE KŁOSY NA WIENIEC!”


Ogólnopolski portal mojeKGW.pl -  ogłosił wielki konkurs  na wyjątkowy wieniec dożynkowy – „Zbierzcie kłosy na wieniec!”  Autorzy zwycięskiego wieńca odwiedzą Grób św. Jana Pawła II w Watykanie!
Szczegóły poniżej.

HARMONOGRAM SPOTKAŃ

Zaproszenie do włączenia się w proces budowy Lokalnej Strategii Rozwoju dla Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia NASZA KRAJNA
Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA zaprasza mieszkańców powiatu sępoleńskiego, przedstawicieli lokalnych instytucji publicznych, przedsiębiorców i organizacji społecznych na spotkania informacyjno – warsztatowe dotyczące nowej wielofunduszowej Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) opracowywanej dla okresu programowania Unii Europejskiej 2014 - 2020.
Spotkania w poszczególnych gminach powiatu sępoleńskiego odbywać się będą według harmonogramu przedstawionego poniżej:
miejsce spotkania (adres), termin spotkania wraz z godzinami spotkania
1. Kamień Krajeński Kamień Krajeński, ul. Sępoleńska 4; 89-430 Kamień Krajeński
Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury 18 sierpień 2015 r. (wtorek), godzina 16.30

2. Sośno Sośno, Al. Jana Pawła II 1, 89-412 Sośno
Gminny Dom Kultury 12 sierpień 2015 r. (środa), godzina 16.30
3. Więcbork Więcbork, ul. Pocztowa 2, 89-410 Więcbork
Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury 20 sierpień 2015 r. (czwartek), godzina 16.30
4. Sępólno Krajeńskie Sępólno Krajeńskie, ul. Jeziorna 6, 89-400 Sępólno Krajeńskie
Centrum Aktywności Społecznej 26 sierpień 2015 r. (środa), godzina 16.30
Program spotakń to:
1. Przedstawienie założeń i harmonogramu dalszych prac nad LSR (wprowadzenie do zagadnienia, w tym możliwe źródła finansowania LSR w nowej perspektywie UE 2014-2020).
2. Analiza słabych i mocnych stron, szans i zagrożeń (SWOT).
3. Wstępne wyznaczenie wizji, misji oraz celów LSR.

Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA planuje powołanie Zespołu Partycypacyjnego ds. Lokalnej Strategii Rozwoju. Zakres prac Zespołu Partycypacyjnego obejmował będzie m.in. : ‒ poszukiwanie rozwiązań stanowiących sposoby realizacji strategii (przedsięwzięcia realizujące LSR, zdefiniowanie propozycji zakresów operacji możliwych do realizacji LSR a także harmonogramu i budżetu), wypracowanie procedur naboru wniosków o przyznanie pomocy i odwołań od decyzji Rady Decyzyjnej LGD, wypracowanie lokalnych kryteriów wyboru i procedury ich zmiany, itp.
W skład zespołu wchodzić będą przedstawiciele sektora publicznego, społecznego i gospodarczego oraz mieszkańców (od kilkunastu do kilkudziesięciu osób, charakter otwarty). Z założenia każda z gmin obszaru planowanego do objęcia LSR, tj. powiatu sępoleńskiego, będzie miała tu swojego przedstawiciela. W skład zespołu wchodzić będą także po min. 1 przedstawicielu Zarządu i biura LGD.
Osoby zainteresowane pracami w ramach Zespołu proszone są o osobiste zgłoszenie chęci uczestnictwa w pracach w biurze LGD  (ul. Jeziorna 6, Sępólno Krajeńskie), od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 15:30,  lub na spotkaniach w poszczególnych Gminach.

WYNIK NABORU NA STANOWISKO ASYSTENTA DO SPRAW BIUROWYCH

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA FISZEK PROJEKTOWYCH !!!

W związku z przystąpieniem do opracowywania Lokalnej Strategii Rozwoju, Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA zaprasza do składania fiszek projektowych. Poniżej zamieszczamy wzór fiszki projektowej oraz wykaz typów działań, na jakie będzie można pozyskać pomoc w ramach nowej wielofunduszowej Lokalnej Strategii Rozwoju. Zapraszamy do składania fiszek w biurze Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA , od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 -  15:30 oraz drogą mailową:  biuro@naszakrajna.org.
Informacji udzielamy w biurze Lokalnej Grupy Działania przy ul. Jeziornej 6 w Sępólnie Krajeńskim oraz pod nr tel. 531 089 577.
Załączniki do pobrania:
Fiszka projektowa:
Typy działań:Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego